plakat

Elektrownia Garbary. Dokument Potencjalny

23.06 – 31.10.2017

Historia Elektrowni Garbary to historia niedokończona, potencjalna. Monumentalny symbol nowoczesności dziś kojarzyć się może jedynie z biało-czerwonym kominem, widocznym z wielu miejsc. Postindustrialna przestrzeń na Ostrowie Tumskim żyje na uboczu miasta, oddzielona rzeką i torami kolejowymi. Stawia przed nami pytaniami - o miejską tożsamość, o potencjał dziedzictwa, a przede wszystkim o naszą wrażliwość i odpowiedzialność.

Tytułowy "Dokument potencjalny" to wystawa, która pokazuje współczesny i historyczny obraz dawnej elektrowni miejskiej (dzisiaj: Elektrociepłownia Garbary). W tytule wystawy nawiązujemy do jej pierwotnej funkcji. Jesteśmy świadomi nieuchronnej zmiany tego miejsca i w jej obliczu, pragniemy zaprezentować szerokiej publiczności historię i potencjał dziedzictwa tego obiektu.

Jaki jest "duch" tego miejsca? Jakie wartości kryje przestrzeń? Krajobraz Elektrowni to przede wszystkim relacja różnych podmiotów ludzkich i nie-ludzkich. Oryginalność tej przestrzeni tworzą cenne zabytki sztuki inżynieryjnej, fragmenty pierwotnej, modernistycznej architektury, natura, ludzie, oraz... nuta tajemnicy.

Wiecej o wystawienie na stronie organizatora

Wstęp wolny.

Zobacz bramapoznania.pl