a

Wystawa - Moś to był ktoś. W 100. rocznicę urodzin

14.05 – 30.09.2017

17 maja 1917 r. urodził się Ignacy Moś. Jest to osoba kojarzona przez poznaniaków i Wielkopolan z uwielbienia dla Henryka Sienkiewicza i z wielką pasją kolekcjonerską, która doprowadziła do otwarcia Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w 1978 r.

W Muzeum, które było jego dziełem życia pełnił funkcję honorowego kustosza. Ignacy Moś był także mecenasem kultury, społecznikiem, fundatorem tablic upamiętniających wybitnych Polaków. Był wielokrotnie nagradzany, m. in. Orderem Uśmiechu, odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Poznania oraz Orderem Rycerskim św. Sylwestra.

Nie bez powodu Jan Izydor Sztaudynger w jednej ze swoich fraszek użył powiedzenia "Moś to był ktoś".

Wystawa "Moś to był ktoś" obejmuje materiały związane z biografią Ignacego Mosia, fundacjami dla Muzeum i innych instytucji, korespondencję ze znanymi osobami, książki z dedykacjami, fotografie, filmy, archiwalne wywiady.

Atrakcją towarzyszącą wystawie będzie gra "Poznańskim tropem Ignacego Mosia". Celem gry będzie uzmysłowienie, szczególnie młodemu pokoleniu, kim był fundator Muzeum - Ignacy Moś. Podczas gry uczestnik będzie mógł zobaczyć inny Poznań, ten widziany oczami Ignacego Mosia, i przekonać się jak wiele miasto zawdzięcza tej postaci.

Plakat