Kiedy były w powszechnym użyciu, nikt nie myślał o tym, że trafią do muzealnych gablot. Ptasie Mleczko, gumowe kółko Ringo, meble Knothego i Modzelewskiego, szkła Horbowego, porcelana z Ćmielowa i dziecięce zabawki z drewna - to przykłady z ponad 100 projektów, które znalazły się na wystawie prezentującej dorobek polskiego wzornictwa i grafiki. Wystawa w School of Form będzie otwarta dla zwiedzających już od 16 listopada, w siedzibie uczelni przy ul. Głogowskiej 18 w Poznaniu (MTP, hala nr 1).
"Elementarz Polskiego Designu" przedstawia zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty,; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.
Ekspozycja powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski. Zakłada prezentację 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów, - artystów, doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających światowe nagrody i tych, którzy właśnie ukończyli studia, takich jak Piotr Młodożeniec, Edgar Bąk, Małgorzata Gurowska czy Patryk Mogilnicki.
Przedstawione w porządku chronologicznym projekty wyraźnie ukazują, jak w 100-letniej historii polskiego designu, kształtowały i zmieniały się gusta. Niektóre motywy wydają się być podejmowane częściej niż inne, jak inspirowane zwierzętami meble zabawki i figurki, czy szkło i porcelana, które słusznie zyskały międzynarodowe uznanie.
Wystawa ma także charakter edukacyjny. Poprzez zabawę uczy, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest design - najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. - To podejście bliskie idei School of Form, ponieważ w pracy projektowej stawiamy na pracę z otoczeniem i dlatego znajdujemy się we właściwym miejscu, aby przybliżyć ekspozycje studentom, wykładowcom i gościom - komentuje Agnieszka Jacobson-Cielecka.
Elementarz Polskiego Designu
Miejsce: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań
Wernisaż: 16.11.2017, godz.18.00
Czas trwania wystawy: 17.11-13.12.2017
Wystawę można zwiedzać w wybranych dniach, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, dostępnego na www.sof.edu.pl
Zorganizowane grupy szkolne zapraszamy w wyznaczonych datach na oprowadzanie po wystawie i zwiedzanie School of Form z przewodnikiem.
Zapisy: www.sof.edu.pl
kuratorka: Ewa Solarz