Biblioteka w Efezie

Turcja. Zabytki UNESCO - wystawa

01.08 – 22.08.2018

Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce zaprasza na wystawę "Turcja. Zabytki UNESCO". Już od 1  sierpnia na placu Wolności mieszkańcy Poznania i turyści będą mogli podziwiać wystawę zdjęć poświęconą tureckim zabytkom wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stambuł, Góra Nemrut, Troja to zaledwie trzy z aż siedemnastu obiektów znajdujących się na tej prestiżowej liście. Spośród nich piętnaście miejsc stanowi dziedzictwo kulturowe, natomiast pozostałe dwa mają charakter kulturowo-przyrodniczy.

Najstarsze obiekty na liście

Pierwsze tureckie obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1985 roku. Jednym z nich jest Wielki Meczet i szpital Divriği powstałe w XIII wieku na zamówienie emira Ahmeta Szacha i jego żony Melike Turan z rodu Mengücekli. Wysoce skomplikowana konstrukcja sklepień i bogato rzeźbione portale mocno kontrastują z pozbawionymi wszelkich ozdób wnętrzami budynku - co czyni to miejsce wyjątkowym.

Podobnie jak Wielki Meczet - Park Narodowy Göreme i zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji znalazły się na liście w 1985 roku. Baśniowa kraina w Turcji - bo tak możemy nazwać ten obszar - swoją niezwykłość zawdzięcza obecności tufu - charakterystycznego rodzaju skały osadowej i uformowanych z niej przez wiatr i deszcz baśniowych kominów. Jednymi z charakterystycznych atrakcji Kapadocji są podziemne miasta, a także popularne wśród turystów loty balonem o wschodzie słońca.

Wspólne dobro ludzkości

Tak niektórzy określają Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ustanowioną w 1972 roku w Paryżu, a do stycznia 2017 roku przyjętą lub ratyfikowaną przez 193 państwa w tym Turcję - 16 marca 1983 roku. Komitet Światowego Dziedzictwa realizujący postanowienia Konwencji za główny cel stawia sobie ochronę znajdujących się na niej obiektów dziedzictwa kulturowego oraz naturalnego o "wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości".

Wystawa poświęcona tureckim obiektom znajdującym się na liście UNESCO będzie prezentowana od 1 do 22 sierpnia na  placu Wolności w Poznaniu. Przyjdź i przekonaj się, jakie historyczne bogactwo skrywa w sobie Turcja!