twierdza fortowa na Dębcu

Spacer śladami dziewiętnastowiecznej twierdzy fortowej. Spotkania będą też nawiązywały do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stąd nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.

Te dziewiętnastowieczne umocnienia były jednym z najciekawszych oraz największych założeń militarnych ówczesnej Europy. Wiele zastosowanych w niej rozwiązań było nowatorskich, stając się wzorcem dla budowanych później twierdz. Ta ogromna inwestycja miała także znaczący, wielopłaszczyznowy wpływ na rozwój urbanistyczny miasta.

Tematem wiodącym będą umocnienia twierdzy fortowej na Dębcu. Spacer rozpocznie się od dość unikatowego fortu pośredniego IXa z 1877-1880, który jest jedynym tak dobrze zachowanym standardowym pruskim fortem pośrednim starszego typu. Następnie uczestnicy przejdą drogami fortecznymi do Dębiny, gdzie obejrzą schrony mobilizacyjne zbudowane w 1914 roku w ramach przygotowań do wybuchu pierwszej wojny światowej. Będzie można obejrzeć ufortyfikowany most kolejowy przez Wartę łączący Dębinę ze Starołęką. Zbudowano go w latach 1874-1875, w trakcie realizacji linii kolejowej łączącej Poznań z Kluczborkiem w pobliżu zewnętrznego pierścienia fortów modernizowanej poznańskiej twierdzy, przez co jego przyczółki uzyskały charakter obronny. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję znalazł się on w wydawnictwach encyklopedycznych z końca dziewiętnastego wieku obok słynnego mostu brooklyńskiego w Nowym Jorku nad rzeką East River, czy też przeprawy nad Monongahelą w Pittsburgu.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Zbiórka o godzinie 11.00 przed Technikum nr 19 przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku.

Organizatorami przedsięwzięcia są 59. Filia Biblioteki Raczyńskich oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, przy współpracy z Ostrowską Grupą Rekonstrukcji Historycznej. Prelekcja odbywa się także w ramach 54. Wieczoru Historycznego, a spacer w ramach XXV Lubońskiej Wycieczki Historycznej.