Fotografia wykonana przez przez Francoisa Poivreta, przedstawiająca Jacques'a Villeglé.

François Poivret - wystawa fotografii - Kim Pan jest, Panie Villeglé?

09.09 – 15.10.2021
18:00

Wystawa przybliży postać Jacques'a Villeglé, jednego z najbardziej cenionych francuskich artystów współczesnych, znajdującego inspirację na ulicach Paryża.

Jacques Villeglé, ur. w 1926 roku w Quimper (Bretania), dzisiaj 95-letni, wciąż aktywny i inspirujący twórca, z zawodu architekt. Twórca i czołowy przedstawiciel afiszyzmu, współtwórca ruchu artystycznego Nowy Realizm (1960), autor alfabetu socio-politycznego (1969), inspirowanego znajdowanymi wśród tagów ulicznych znakami graficznymi - symbolami subkultur. Jest jedynym żyjącym artystą francuskim, którego twórczość prezentowana jest w nowojorskim MoMa.

Jacques Villeglé uważa się za outsidera w stosunku do twórców sztuki figuratywnej czy abstrakcyjnej.  Jak mówi: "Dla mnie artysta to ktoś, kto wnosi coś nowego, wcześniej niespotykanego". Swoje dzieła definiuje jako "podarte obrazy", nawiązując do definicji Maurice'a Denisa obrazu (malarskiego) jako "płaskiej powierzchni pokrytej motywami pionowymi, poziomymi oraz kolorami".

Jacques Villeglé miał ok. 200 indywidualnych wystaw na całym świecie, m.in. w: Centrum Pompidou w Paryżu (2008), MAC w Marsylii (2012), MoMa w Nowym Jorku (2013), w galerii Modernism w San Francisco (2016). Przez blisko 30 lat w jego projektach artystycznych realizowanych na wszystkich kontynentach  Jacques'owi Villeglé towarzyszył fotograf z Rennes François Poivret.

François Poivret pracuje od 1985 roku jako fotograf niezależny, specjalizujący się w fotografii dzieł sztuki i artystów na zlecenie magazynów o sztuce, galerii i muzeów. Jest autorem portretów wielu wybitnych artystów, m.in. Josepha Beuysa, Romana Opałki, Antonia Saury czy Jacques'a Villeglé, któremu poświęcił dwie publikacje: w 1990 roku ukazał się album "Jacques Villeglé. Le Promeneur " (J. Villeglé, Spacerowicz) z 17 czarno-białymi portretami artysty spacerującego ulicami Paryża, a w 2013 roku wybór 50 fotografii Villeglé w paryskim wydawnictwie artystycznym Filigranes.

_

W Domu Bretanii zaprezentowane zostaną 24 zdjęcia wykonane przez François Poivreta, przedstawiające Jacques'a Villeglé w nieodłącznym kapeluszu, który dokonuje na ulicach karkołomnych wyczynów, by pozyskać tworzywo do swych prac wykorzystujących zniszczone plakaty uliczne oraz artystę w czasie podróży zagranicznych. Są to zdjęcia na pograniczu portretu i fotografii ulicznej.

Francois Poivret będzie gościem wernisażu i przedstawi  swój dorobek zawodowy, koncentrując się na swej blisko 30-letniej  współpracy z J. Villeglé.

_

  • 09.09. (czwartek) g. 18.00 - wernisaż
  • wystawa czynna do 15.10.

Zobacz https://dombretanii.org.pl