Jedna z prac artystki - twarz.

Justyna Więsek "Twarze" - wystawa towarzysząca III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu

10.09 – 07.10.2021
  • artystka: Justyna Więsek
  • kuratorka: Dorota Piekarczyk
  • Wernisaż: Stara Papiernia 18.00,
    otwarcie wystawy w Galerii Jak 19.30

Tym razem wernisaż będzie wyjątkowy, ponieważ wszystkie wydarzenia związane z III Biennale Tkaniny Artystycznej otworzymy podczas wernisażu biennale w Starej Papierni o godzinie 18.00, a następnie udostępnimy do oglądania wystawy towarzyszące (w Galerii Jak o godzinie 19.30).

Wystawa warszawskiej artystki - Justyny Więsek (1988) "Twarze" - towarzyszy III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu. Artystka prezentuje cykl batików na bawełnie, które powstają nieprzerwanie od 2015 roku. Miniatury utrzymane są w monochromatycznej skali barwnej i przedstawiają twarze wyłaniające się z ciemnego tła. Są to portrety wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i sztuki, którzy swoją twórczością wywarli na autorkę wpływ i skłonili ją do refleksji. Prezentowany na wystawie cykl jest zarówno hołdem, jak i wyrazem przemyśleń artystki na temat miejsca autorytetów w czasach kryzysu wartości, jaki można zaobserwować zarówno w Polsce, jak i na świecie. Każdy z portretów ma przypisany numer, według kolejności powstawania, żaden z nich nie jest jednak podpisany nazwiskiem portretowanej osoby. Autorytety jednego pokolenia w naturalnym procesie z biegiem lat odchodzą powoli w niepamięć, a ich nazwiska i dorobek zacierają się w zbiorowej pamięci. Proces ten jednak gwałtownie przyśpieszył, czego wynikiem w opinii autorki jest deficyt autorytetów i pogłębiający się kryzys społeczny.

Wystawa będzie udostępniana do 7 października po wcześniejszym umówieniu via mail: galeriajak@gmail.com lub tel. 693083144