Jedna z prac artysty.

Wystawa Juria Meczitowa - Meczitow - fotografie przełomu 1989-1991 / wojna

10.06 – 26.06.2022

Wernisaż odbędzie się 10 czerwca 2022 r. o godz. 19.00 w Atrium (budynek B, wejście od ul. 23 Lutego 20) Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Ekspozycja w galerii Atrium w UAP, będzie pierwszą w Polsce indywidualną wystawą prac Juria Meczitowa.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 monochromatycznych fotografii powstałych w latach 1989-1991 (m.in. sztandarowy "Dziewczyna z czarną flagą"). W tym okresie rozpoczął się trudny proces rozpadu ZSRR oraz powstawania współczesnej, niepodległej Gruzji. Juri Meczitow jako świadek epoki uwiecznił najważniejsze, a jednocześnie często najtragiczniejsze chwile odradzania się współczesnego, niepodległego narodu i państwa gruzińskiego: tragedię protestu 9 kwietnia 1989 roku, wybory pierwszego prezydenta państwa Zwiada Gamsachurdii w 1991 roku czy obrazy wojny domowej na jesieni 1991 roku. Niezwykła aktywność Meczitowa jako fotografa, ale też jego żywotność, pozwalała mu znaleźć się w miejscach i sytuacjach, do których innym fotografom nie zawsze udawało się dotrzeć. Jego niezwykła aura sprawia, że zarówno obserwatorzy jego pracy, jak i osoby portretowane ulegają przenikliwemu humorowi i czarowi osobowości jednego z mistrzów współczesnej fotografii. Ideą ekspozycji jest uwrażliwienie odbiorców na tragizm wojny.

Juri Meczitow (ur. 1950 w Tbilisi) jest gruzińskim twórcą pochodzenia ormiańskiego, byłym współpracownikiem klasyka autorskiego i artystycznego kina XX wieku - Sergieja Paradżanowa (współpracowali m.in. przy filmie "Legenda twierdzy Suramskiej" z 1985 roku). J. Meczitow specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, konceptualnej, portretowej, fotoreportażu, fotografii ulicznej, fotografując życie gruzińskiego społeczeństwa oraz obrazy stolicy kraju - Tbilisi.

Wystawę poprzedzi warsztat (masterclass) fotografii dokumentalnej i portretowej poprowadzony przez Juria Meczitowa oraz jego współpracowniczkę Maiko Deisadze (Mechitov & Deisadze Studio w Tbilisi).

Ekspozycja prac J. Meczitowa towarzyszy międzynarodowej konferencji naukowej pod nazwą "Perspektywy gruzińskiej demokracji - 30 lat po rozpadzie ZSRR", która odbędzie się w dniach 9-10.06.2022 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Gośćmi konferencji będą JE prof. Giorgi Margwelaszwili - prezydent Gruzji w latach 2013-2018 oraz dr Nino Burdżanadze - jedna z przywódczyń tak zwanej "Rewolucji Róż" w Gruzji w 2003 roku.

_______________________________________

Jura Meczitow fot. M. Deisadze