Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Wystawa czasowa - Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku

05.04 – 28.07.2024

Najnowsza ekspozycja czasowa w Muzeum Narodowym w Poznaniu przypominać będzie dorobek legendarnej poznańskiej grupy Koło Klipsa, której twórczość zaliczano do nurtu nowej ekspresji lat osiemdziesiątych. W 2024 roku przypada czterdziesta rocznica pierwszej wystawy Koła Klipsa zorganizowanej w 1984 roku w Galerii Wielka 19. Twórczość grupy, którą w głównym składzie tworzyli: Mariusz Kruk, Wojciech Kujawski, Leszek Knaflewski i Krzysztof Markowski, ukazana zostanie na wystawie w kontekście undergroundowej sceny muzycznej Poznania - przestrzeni alternatywnego obiegu, w którym jako głos sprzeciwu wobec oficjalnej polityki kulturalnej państwa wybrzmiewała muzyka awangardowa, eksperymentalna i punk.

  • Muzyka rockowa jako jeden z najważniejszych środków wyrazu

Także w Poznaniu, za sprawą wielu indywidualności, pojawiły się inicjatywy kontestujące społeczny i polityczny porządek, a jednym z najważniejszych środków wyrazu stała się muzyka rockowa. W poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych mieścił się kultowy klub DNO, w którym raz w tygodniu odbywały się imprezy muzyczne, przyciągające młodzież z całego miasta. Współprowadzeniem klubu zajmował się Leszek Knaflewski, członek grupy Koło Klipsa, później także założyciel i kierownik Pracowni Audiosfery, łączącej poszukiwania w obszarze sztuk wizualnych i dźwięku. Artysta wraz z Andrzejem Karpińskim, Piotrem Łakomym, Zdzisławem Krauze i Mariuszem Włodarkiewiczem tworzył także pierwszy poznański punkowy zespół muzyczny STEN.

  • Koło Klipsa w kontekście undergroundowej sceny muzycznej Poznania

Wystawa podzielona zostanie na dwie, uzupełniające się części. W pierwszej zaprezentowane zostaną obiekty, rysunki i archiwalia poświęcone grupie Koło Klipsa. Będą to duże obiekty przestrzenne, maszynopisy, rysunki, fotografie, plakaty, katalogi, nagrania dźwiękowe i archiwalne materiały video. W drugiej części wystawy zaprezentowana zostanie muzyczna scena Poznania lat osiemdziesiątych. Będą to materiały archiwalne, ziny, kasety, plakaty, fotografie, instrumenty muzyczne, nagrania audio, filmy video związane z twórczością takich zespołów jak m.in.: Reportaż, TAZ, Bexa Lala, Malarze i żołnierze, Ręce do góry, Krew, Zbombardowana laleczka, Bexa Lala, Rasa, Pidżama Porno.

  • Kolekcje i kuratorzy

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty z kolekcji: Muzeum Sztuki w ŁodziCentrum Rzeźby Polskiej w OrońskuMuzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcji prywatnych. Kuratorami wystawy są dr Anna Borowiec  (Muzeum Narodowe w Poznaniu), prof. dr hab. Krzysztof Gajda  (Pracownia Badań Literatury i Kultury Niezależnej UAM) oraz dr Jarosław Lubiak  (Akademia Sztuki w Szczecinie). Autor identyfikacji wizualnej - Honza Zamojski.

__________

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Poznaniu i oddziałów w dniach 1-3 maja

Uprzejmie informujemy, że w dniach 1 i 3 maja Galeria Malarstwa i Rzeźby oraz wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu będą czynne jak w niedzielę, tj w godz. 10:00-17:00 w oddziałach w Poznaniu. 2 maja Galeria Malarstwa i Rzeźby oraz wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu są czynne w standardowych godzinach otwarcia (czwartek) 10:00-18:00.

Załącznik