Prowokator

Sen nocy letniej Jana Klaty jawi się niczym szowinistyczny koszmar - manifest reżyserskiej wszechwładzy nad aktorkami, aktorami i publicznością.

Dobrzy przyjaciele

Bons Amigos to tytuł wspólnej płyty, którą nagrali Dorota Miśkiewicz i brazylijski artysta Toninho Horta. Zanim jednak krążek trafi na sklepowe półki, czeka nas koncertowa premiera materiału. Artyści wystąpią w poznańskim Blue Note w ostatnią niedzielę września

ZAPISKI Z LAMUSA. Machina reklamowa

Promocja towarów i usług rozrosła się dzisiaj do rozmiarów niebotycznych i trudno nawet pomyśleć by ktokolwiek, kto roi sobie w głowie sukces, mógł pominąć ten aspekt w swojej działalności. Twórcy reklam prześcigają się w pomysłach i metodach, które mogłyby jeszcze zaskoczyć odbiorców. Niektórym udaje się to w granicach dobrego smaku, innym nastręcza trudności. Nie da się jednak ukryć, że kto chce zwrócić na siebie uwagę, powinien zrobić to z przytupem!

Serce w sadzy

Za tym musi stać coś jeszcze - to jedna z refleksji, jaka może nasunąć się po przesłuchaniu najnowszej, wydanej w ubiegłym roku EP-ki Sadza Brodki. Artystka po ponad dekadzie od czasu słynnej Grandy (2010), postanowiła wrócić do tworzenia utworów w języku polskim. I choć w swojej dyskografii ma wiele zajmujących pozycji, to właśnie Sadza wydaje się najbardziej osobista i intrygująca w jej dotychczasowej karierze. Miejmy nadzieję, że okaże się jedynie przystawką przed pełnoprawnym albumem, na którym ta nieszablonowa piosenkarka z Żywca rozwinie wizję, która aż prosi się o kontynuację. Koncert na Nocnym Targu Towarzyskim być może uchyli rąbka tajemnicy.

Wszystkie drogi prowadzą na Grandę

Wraz z jesienią nadchodzą dłuższe wieczory, chłodniejsze poranki i... ona, Granda! Poznański Festiwal Kryminału na dobre wpisał się w coroczne, wrześniowe kalendarium imprez, na których po prostu wypada być.

Design i komunikacja

Pod koniec września startuje 10. Poznań Design Festiwal, który organizatorzy zapowiadają jako święto wzornictwa, architektury i przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom. Hasłem dziesięciodniowego wydarzenia jest "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności".

Misterne sploty

Mimo melodramatycznej fabuły film jest wyciszony, niespieszny. Delikatny w ukazywaniu miłości zarówno małżonków, jak i tej, która rodzi się między dwoma mężczyznami - o filmie Turkusowa suknia pisze Bartosz Żurawiecki.

Plebiscyt - Człowiek Kultury i Wydarzenie Sezonu [ZAGŁOSUJ!]

Przed nami kolejne wydanie Plebiscytu - już po raz jedenasty wybierzemy wspólnie najważniejsze Wydarzenie kulturalne oraz Człowieka Kultury minionego sezonu. Nominowanych w naszym konkursie wskazali poznańscy dziennikarze na co dzień zajmujący się kulturą.

PROSTO Z EKRANU. Medea opuszczona

Mająca senegalskie korzenie francuska reżyserka Alice Diop, znana przede wszystkim z realizacji dokumentów, w swoim fabularnym debiucie bierze na warsztat grecki mit Medei dzieciobójczyni. Już w punkcie wyjścia zawiesza jednak ocenę moralną, by zagłębić się w rozważania z pogranicza socjologii i filozofii.

Na dzień dobry... deszcz

Podjąć się realizacji klasycznego musicalu to zawsze ryzyko, a Deszczową piosenkę okrzyknięto przecież najlepszym musicalem wszech czasów. Jego sceniczna adaptacja spektakularnie przenosi filmową akcję na deski teatru. Teatr Muzyczny podjął tę rękawicę i... wygrał.

Granica z poznańskiej perspektywy

Ponad trzy dekady po obaleniu muru berlińskiego i zmianie ustrojów w Polsce i Niemczech poznańskie Muzeum Narodowe prezentuję wystawę O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej). Jej tematyka będzie wykraczać jednak daleko poza naszą zachodnią granicę.

JA TU TYLKO CZYTAM. Sąsiad sąsiadowi sąsiadem

Z minimalistycznej okładki zerka z przerażeniem klamka. To pareidolia, widać buzię w tej klamce. Powiedzmy zatem, że to Pan Klamka. Brzmi absurdalnie, może głupawo? A zatem współgra z wizją artystyczną urzeczywistnioną przez Adama Kaczanowskiego w Ze Słowackiego. W swojej nowej książce pisarz ukazuje piekło każdej wspólnoty mieszkaniowej duszącej się w nienawistnym sosie własnym. A także zaprasza do doskonale znanego z polskiej literatury teatru absurdu.

Praca i walka w nowym muzeum

Znamy zwycięzcę konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Firma Trias AVI sp. z oo. z Warszawy, zdaniem jury konkursowego, najlepiej opowiedziała historię zwycięstwa Wielkopolan w 1919 roku.

Kultura na weekend

Każdy zna tę melodię, a w ten weekend niektórzy szczęściarze usłyszą ją na żywo. Tak, Deszczowa piosenka debiutuje w Teatrze Muzycznym! Co poza tym? Poznań Old Jazz Festival połączony z 30-leciem zespołu Dixie Company, Kierski Festiwal oraz inne koncerty - Sunn O))), The Kiffness czy artystów Małego Festiwalu Krainy Łagodności. Sprawdźcie, co jeszcze słychać w Kulturze na weekend!

Polskie klasyki na placu Wolności

"Kino na Wolności - 5/5" to krótki cykl seansów filmowych idealnych na pożegnanie lata. Do niedzieli włącznie warto odwiedzać plac Wolności - będą tam emitowane znane i uwielbiane klasyki polskiego kina. Wstęp wolny!

Pożegnanie z przytupem

Kierski Festiwal to wydarzenie, które może się odbić głośnym, rockowym echem. Dlaczego? Oto powody, dla których warto skusić się na wypad do Kiekrza.

Wszystkie drogi prowadzą do jazzu

O trudach działalności koncertowej, ale i radości z grania dla publiczności opowiedział nam Piotr Soroka, lider poznańskiego zespołu jazzowego Dixie Company, który właśnie obchodzi 30-lecie. Okazją do świętowania będzie Poznań Old Jazz Festival, którego 15. edycja odbędzie się 16 września w Starym Browarze.

Czas na musical

O premierze Deszczowej piosenki, festiwalu Czas na Teatr i nadchodzącym sezonie w Teatrze Muzycznym mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego.

Nawiedzony dom

Po sukcesie ekranizacji Morderstwa w Orient Expressie i Śmierci na Nilu Kenneth Branagh tym razem wybrał mniej znaną powieść Agathy Christie, za to jedną z najstraszniejszych, Wigilię Wszystkich Świętych - o filmie Duchy w Wenecji pisze Przemysław Toboła.

Historie osobiste

- Wiele przedmiotów zdobyliśmy "z drugiej ręki", szukając ich na portalach ogłoszeniowych, strychach, a nawet śmietnikach! - mówi Agata Miśko. - Nasza biblioteczna koleżanka zauważyła, że przypomina to nabywanie towarów w okresie PRL, kiedy od sprytu i refleksu zależało, czy zdobędziemy dany przedmiot - dodaje Joanna Brejwo. Obie panie opiekują się kuratorsko projektem kulturalno-edukacyjnym Dzieciństwo na trzepaku w Bibliotece Raczyńskich.

Strona 1 2 669