
Sen nocy letniej Jana Klaty jawi się niczym szowinistyczny koszmar - manifest reżyserskiej wszechwładzy nad aktorkami, aktorami i publicznością.
Sen nocy letniej Jana Klaty jawi się niczym szowinistyczny koszmar - manifest reżyserskiej wszechwładzy nad aktorkami, aktorami i publicznością.
Bons Amigos to tytuł wspólnej płyty, którą nagrali Dorota Miśkiewicz i brazylijski artysta Toninho Horta. Zanim jednak krążek trafi na sklepowe półki, czeka nas koncertowa premiera materiału. Artyści wystąpią w poznańskim Blue Note w ostatnią niedzielę września
Promocja towarów i usług rozrosła się dzisiaj do rozmiarów niebotycznych i trudno nawet pomyśleć by ktokolwiek, kto roi sobie w głowie sukces, mógł pominąć ten aspekt w swojej działalności. Twórcy reklam prześcigają się w pomysłach i metodach, które mogłyby jeszcze zaskoczyć odbiorców. Niektórym udaje się to w granicach dobrego smaku, innym nastręcza trudności. Nie da się jednak ukryć, że kto chce zwrócić na siebie uwagę, powinien zrobić to z przytupem!
Za tym musi stać coś jeszcze - to jedna z refleksji, jaka może nasunąć się po przesłuchaniu najnowszej, wydanej w ubiegłym roku EP-ki Sadza Brodki. Artystka po ponad dekadzie od czasu słynnej Grandy (2010), postanowiła wrócić do tworzenia utworów w języku polskim. I choć w swojej dyskografii ma wiele zajmujących pozycji, to właśnie Sadza wydaje się najbardziej osobista i intrygująca w jej dotychczasowej karierze. Miejmy nadzieję, że okaże się jedynie przystawką przed pełnoprawnym albumem, na którym ta nieszablonowa piosenkarka z Żywca rozwinie wizję, która aż prosi się o kontynuację. Koncert na Nocnym Targu Towarzyskim być może uchyli rąbka tajemnicy.
Wraz z jesienią nadchodzą dłuższe wieczory, chłodniejsze poranki i... ona, Granda! Poznański Festiwal Kryminału na dobre wpisał się w coroczne, wrześniowe kalendarium imprez, na których po prostu wypada być.
Pod koniec września startuje 10. Poznań Design Festiwal, który organizatorzy zapowiadają jako święto wzornictwa, architektury i przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom. Hasłem dziesięciodniowego wydarzenia jest "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności".
Mimo melodramatycznej fabuły film jest wyciszony, niespieszny. Delikatny w ukazywaniu miłości zarówno małżonków, jak i tej, która rodzi się między dwoma mężczyznami - o filmie Turkusowa suknia pisze Bartosz Żurawiecki.
Przed nami kolejne wydanie Plebiscytu - już po raz jedenasty wybierzemy wspólnie najważniejsze Wydarzenie kulturalne oraz Człowieka Kultury minionego sezonu. Nominowanych w naszym konkursie wskazali poznańscy dziennikarze na co dzień zajmujący się kulturą.
Mająca senegalskie korzenie francuska reżyserka Alice Diop, znana przede wszystkim z realizacji dokumentów, w swoim fabularnym debiucie bierze na warsztat grecki mit Medei dzieciobójczyni. Już w punkcie wyjścia zawiesza jednak ocenę moralną, by zagłębić się w rozważania z pogranicza socjologii i filozofii.
Podjąć się realizacji klasycznego musicalu to zawsze ryzyko, a Deszczową piosenkę okrzyknięto przecież najlepszym musicalem wszech czasów. Jego sceniczna adaptacja spektakularnie przenosi filmową akcję na deski teatru. Teatr Muzyczny podjął tę rękawicę i... wygrał.
Ponad trzy dekady po obaleniu muru berlińskiego i zmianie ustrojów w Polsce i Niemczech poznańskie Muzeum Narodowe prezentuję wystawę O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej). Jej tematyka będzie wykraczać jednak daleko poza naszą zachodnią granicę.
Z minimalistycznej okładki zerka z przerażeniem klamka. To pareidolia, widać buzię w tej klamce. Powiedzmy zatem, że to Pan Klamka. Brzmi absurdalnie, może głupawo? A zatem współgra z wizją artystyczną urzeczywistnioną przez Adama Kaczanowskiego w Ze Słowackiego. W swojej nowej książce pisarz ukazuje piekło każdej wspólnoty mieszkaniowej duszącej się w nienawistnym sosie własnym. A także zaprasza do doskonale znanego z polskiej literatury teatru absurdu.
Znamy zwycięzcę konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Firma Trias AVI sp. z oo. z Warszawy, zdaniem jury konkursowego, najlepiej opowiedziała historię zwycięstwa Wielkopolan w 1919 roku.
Każdy zna tę melodię, a w ten weekend niektórzy szczęściarze usłyszą ją na żywo. Tak, Deszczowa piosenka debiutuje w Teatrze Muzycznym! Co poza tym? Poznań Old Jazz Festival połączony z 30-leciem zespołu Dixie Company, Kierski Festiwal oraz inne koncerty - Sunn O))), The Kiffness czy artystów Małego Festiwalu Krainy Łagodności. Sprawdźcie, co jeszcze słychać w Kulturze na weekend!
"Kino na Wolności - 5/5" to krótki cykl seansów filmowych idealnych na pożegnanie lata. Do niedzieli włącznie warto odwiedzać plac Wolności - będą tam emitowane znane i uwielbiane klasyki polskiego kina. Wstęp wolny!
Kierski Festiwal to wydarzenie, które może się odbić głośnym, rockowym echem. Dlaczego? Oto powody, dla których warto skusić się na wypad do Kiekrza.
O trudach działalności koncertowej, ale i radości z grania dla publiczności opowiedział nam Piotr Soroka, lider poznańskiego zespołu jazzowego Dixie Company, który właśnie obchodzi 30-lecie. Okazją do świętowania będzie Poznań Old Jazz Festival, którego 15. edycja odbędzie się 16 września w Starym Browarze.
O premierze Deszczowej piosenki, festiwalu Czas na Teatr i nadchodzącym sezonie w Teatrze Muzycznym mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego.
Po sukcesie ekranizacji Morderstwa w Orient Expressie i Śmierci na Nilu Kenneth Branagh tym razem wybrał mniej znaną powieść Agathy Christie, za to jedną z najstraszniejszych, Wigilię Wszystkich Świętych - o filmie Duchy w Wenecji pisze Przemysław Toboła.
- Wiele przedmiotów zdobyliśmy "z drugiej ręki", szukając ich na portalach ogłoszeniowych, strychach, a nawet śmietnikach! - mówi Agata Miśko. - Nasza biblioteczna koleżanka zauważyła, że przypomina to nabywanie towarów w okresie PRL, kiedy od sprytu i refleksu zależało, czy zdobędziemy dany przedmiot - dodaje Joanna Brejwo. Obie panie opiekują się kuratorsko projektem kulturalno-edukacyjnym Dzieciństwo na trzepaku w Bibliotece Raczyńskich.