Blisko rzeki

Brama Poznania zaprasza na letnie wydarzenia z cyklu Rzeka Żywa. To okazja, by się przekonać, że rzeka w mieście to prawdziwy skarb!

. - grafika artykułu
Warsztaty na jednej z edycji "Rzeki Żywej", fot. Łukasz Gdak/PCD

- W tym roku wydarzenia z cyklu Rzeka Żywa będą się odbywać pod hasłem "Brama otwarta na rzekę". Naszym celem jest stworzenie warunków do edukacji poprzez doświadczanie i przebywanie blisko rzeki - wyjaśnia zespół Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Obszarem działań będą nie tylko cenne przyrodniczo tereny nadrzeczne, ale także nowe obiekty, powstałe w tym roku w pobliżu Bramy Poznania: Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa.

Ścieżka ma około 2 km i rozpoczyna się w pobliżu Bramy Poznania. Biegnie Wartostradą na północ, wzdłuż Cybiny. To teren, na którym można obserwować zależności ekologiczne, efekty zmian klimatycznych i działalności człowieka. Ścieżka ma 12 przystanków, z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu. Po drodze można przyglądać się cennym w mieście roślinom, pięknym, dorodnym drzewom, którym w rozwoju pomaga unikatowy mikroklimat, a także ptakom i innym zwierzętom zamieszkującym nad rzeką.

Z kolei w ogólnodostępnym Ogrodzie Dziedzictwa, położonym przy ul. Ostrówek i nad rzeką, w najbliższym sąsiedztwie Bramy Poznania, można sprawdzić, jak wyglądają, smakują i pachną rośliny jadalne, barwierskie, lecznicze i miododajne. Do budowy ogrodu wykorzystano naturalne materiały, jak drewno, wiklina, glina, piasek czy rośliny. 

Tego lata w ramach cyklu Rzeka Żywa w cztery wakacyjne weekendy (lipiec-sierpień) odbędą się koncerty, spektakle, spacery i warsztaty. Będzie też kino plenerowe. Wydarzenia rozpoczną się w pierwszy weekend wakacji (2-3 lipca). W sobotę uczestnicy warsztatów przygotują zielnik, odbędzie się spektakl lalkowy i spacer śladami "zielonych wysp Poznania". W niedzielę rodzinny spacer sensoryczny Zabawa po brzegi i warsztaty dla dorosłych ABC kompostowania. W kolejne weekendy będzie można wziąć udział w warsztatach (m.in. malowania roślinami, botanicznych), spacerach, spektaklach. Będzie też rodzinny spacer z przewodnikiem i pokaz filmu Rzeka w reżyserii Jennifer Peedom (30.07), a na zakończenie koncert zespołu Prababa (31.07) i piknik rowerowy (14.08).

Szymon Mazur

  • Rzeka Żywa - cykl kulturalno-przyrodniczy
  • 2.07-14.08
  • Brama Poznania

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022

sieci społecznościowe