Historia jak z obrazka

Feeria barw i kolorów strojów ludowych zawsze sprawia, że na twarzach odbiorców mimowolnie pojawia się uśmiech. Okazją do spotkania z tradycjami i folklorem z różnych stron świata będzie jubileuszowa, 20. edycja Światowego Przeglądu Folkloru Integracje.

. - grafika artykułu
Zespół Tańca Ludowego z Poznania, fot. materiały organizatorów

Był rok 2016. Pamiętam, jak wielkie wrażenie zrobił na mnie koncert finałowy Integracji odbywający się w starej parowozowni przy ul. Kolejowej. Dynamizm na scenie oraz industrialne przestrzenie pozwoliły na niesamowity odbiór folkloru z prawie wszystkich kontynentów globu. Pomiędzy suitami z polskich regionów etnograficznych na kilku scenach prezentowali się artyści z całego świata, pokazując jednocześnie swoją inność i wspólny mianownik zbudowany z pasji i radości prezentowania własnych tradycji.

Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się pod hasłem "Historia jak z obrazka". To nawiązanie zarówno do dziedzictwa kulturowego, które prezentują artyści na scenie, jak i do historii Integracji, bowiem w tym roku odbędzie się, przekładana od dwóch lat, jubileuszowa, 20. edycja festiwalu.

Gośćmi Integracji będą w tym roku zespoły z aż sześciu krajów: Ekwadoru (Markani Ecuador), Kolumbii (Zespół Artystyczny "Danza Colombia"), Meksyku (Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Autonomicznego w Nuevo León), Serbii (Zespół Folklorystyczny "Dijdo"), Słowenii (Akademicki Zespół Tańca Ludowego "Študent") oraz Polski (Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF - gospodarz festiwalu, Zespół Pieśni i Tańca AGH "Krakus" im. Wiesława Białowąsa). Odmienność tradycji i kultur prezentowanych przez zaproszone grupy - egzotyka folkloru ekwadorskiego, kolumbijskiego i meksykańskiego czy bałkańska energia Serbii i Słowenii - przeplatane będą naszym rodzimym folklorem. Która z tych kultur stanie się nam najbliższa, a która zaskoczy odmiennością?

Przegląd rozpocznie się 13 sierpnia koncertem w Grodzisku Wielkopolskim. Następnie goście przeniosą się do Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. 14 sierpnia wystąpią podczas dwóch koncertów w Luboniu oraz Olszynkach (Wronki). Kolejny dzień festiwalu rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Mostowej w Poznaniu, następnie uczestnicy przeniosą się do parku Wilsona, by wziąć udział w Biesiadzie Ludowej. W kolejnych dniach odwiedzą Wrześnię, Pleszew i Chludowo. Barwny korowód festiwalowy wyruszy 18 sierpnia spod pomnika Starego Marycha i przejdzie ul. Półwiejską. Elementem wieńczącym Integracje będzie koncert finałowy - 18 sierpnia na swarzędzkiej polanie (przy ul. Strzeleckiej). Wydarzenie to co roku odbywa się w innych miejscach i jest nie tyle koncertem, ile przemyślanym spektaklem, odbywającym się jednocześnie na kilku scenach. Stanowi swoiste podsumowanie festiwalu, ponieważ prezentowane są wówczas na scenie najlepsze punkty programu w wykonaniu zaproszonych zespołów. Oprócz koncertów podczas Integracji będzie można uczestniczyć także w innych wydarzeniach: warsztatach dla dzieci, wieczorach narodowych czy Turnieju Sportów Tradycyjnych.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Światowy Przegląd Folkloru Integracje
  • 13-21.08
  • koncert inauguracyjny: 15.08, park Wilsona; koncert finałowy: 21.08, Polana, Swarzędz
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022