Noc wielkiej euforii

Mark Knight i Westbam, a także Richard Durand, Rank1, Tocadisco oraz Matthew Clarck będą gwiazdami tegorocznej, poznańskiej edycji festiwalu Euforia Dźwięku, która na trybuny nad Jeziorem Maltańskim powinna przyciągnąć tysiące miłośników muzyki tanecznej. Sety jego headlinerów to dla nich gwarancja najlepszej zabawy - choć pod chmurką, to stuprocentowo klubowej.

, - grafika artykułu
Richard Durand, fot. materiały prasowe

To już piętnaście lat, odkąd Euforia Dźwięku po raz pierwszy rozkręciła imprezę. W wydaniu tego festiwalu zawsze oznacza zabawę do białego rana - taką z setami świetnych DJ-ów, spektakularnymi pokazami pirotechniki i naprawdę dobrym nagłośnieniem. Odbywa się również w tym roku, w wielu miejscach w Polsce, wśród których nie mogło zabraknąć również Poznania. Line-up nie pozostawia wątpliwości - komu w duszy gra house, trance i dance, ten nie powinien jej przegapić. Zwłaszcza, że...

Tym razem na poznańskiej edycji Euforii Dźwięku zagra sześciu artystów, z których do najważniejszych należą Mark Knight i Westbam. Ten pierwszy to prawdziwy weteran brytyjskiego clubbingu i jeden z najbardziej wpływowych DJ-ów na świecie - zwłaszcza jeśli chodzi o progresywny tech house. Swoją karierę rozpoczął w połowie lat dziewięćdziesiątych, szybko zdobywając popularność nie tylko za sprawą efektownych, wciągających setów z takimi numerami jak Man With The Red Face, Downpipe czy Your Love, ale też działalności swojej wytwórni Toolroom, w której wydają lub wydawały takie gwiazdy jak Illyus & Barrientos czy Simon Neale.

Niemniej cenioną postacią jest Westbam - dziś już 57-letni facet, znany choćby za sprawą swoich pamiętnych "hymnów" wielkich festiwali w stylu Love Parade czy Mayday (którego zresztą był współorganizatorem), zawsze stojący w tanecznym tyglu, w którym techno miesza się z brzmieniami trance, a rave z techno. Choć ogromną popularność - zwłaszcza w rodzimych Niemczech - zdobył już przed 1996 rokiem, to jednak właśnie wtedy można było mówić o prawdziwym boomie na Westbama, głównie za sprawą jego zjawiskowych, wymownych singli Terminator i Born to Bang.

"Młodzież, która uwolniła się od wszelkiego ucisku stanowiła duszę oraz energię tamtych dni. Inspirowała mnie. Mogłem poczuć tę wibrację i wspaniale było celebrować to poprzez imprezowanie. A tak na marginesie, to dobra muzyka zawsze jest związana z poczuciem wolności" - powiedział Westbam w jednym z wywiadów kilka lat temu, zapytany o swoje wspomnienia pierwszych Love Parade i Mayday. Jak wyglądałaby dzisiejsza muzyka taneczna bez tych festiwali? To chyba co najmniej retoryczne pytanie.

Warto jednak dodać, że sety Marka Knighta i Westbama to niejedyne powody, dla których miłośnicy tanecznej elektroniki tę piątkową noc powinni spędzić nad poznańską Maltą. Na scenie zagrają również Richard Durand - DJ znany choćby z takich numerów jak Always The Sun czy In Your Hands, Rank1 - trance'owy, diżdzejski duet Benno de Goeija i Pieta Bervoetsa, niemiecki DJ Tocadisco oraz dobrze znany bywalcom poznańskich klubów (zwłaszcza SQ) Maciej Borowicz, już od ponad 15 lat działający na wielkopolskiej scenie klubowej jak Matthew Clarck.

Sebastian Gabryel

  • Euforia Dźwięku: Mark Knight, Westbam i inni
  • 19.08, g. 19
  • Trybuny nad Jeziorem Maltańskim
  • bilety: 109 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022

sieci społecznościowe