Plenery warte utrwalenia

Wystawa Szlaki górskie w obiektywie Władysława Ruta od 3 sierpnia do obejrzenia w poznańskim Fotoplastykonie.

. - grafika artykułu
Krywań. Jeden ze szczytów Tatr Wysokich leżący po stronie słowackiej. Widok z Kasprowego Wierchu, fot. Archiwum Rodziny Rutów

Na wystawie zaprezentowane zostaną stereofotografie z wyprawy Władysława Ruta w polskie góry w 1979 roku, która obejmowała szlaki w Pieninach i Tatrach. Fotografowi towarzyszyła kilkunastoletnia wnuczka Anna, która powstałe wówczas materiały zgłosiła na akcję Stwórzmy razem wystawę w Fotoplastykonie Poznańskim zorganizowaną przez Wydawnictwo Miejskie Posnania w 2021 roku.

Władysław Rut był poznańskim fotografem i pasjonatem fotografii zarówno konwencjonalnej, jak i stereoskopowej. Przez lata poszukiwał nowych plenerów wartych utrwalenia. Dokumentował nie tylko naturę, ale także ciekawe wydarzenia sportowe, koncerty czy budowę nowych osiedli mieszkaniowych w Poznaniu. Efekty swojej pracy prezentował w poznańskim fotoplastykonie, który od początku lat 70. ubiegłego wieku przez ponad trzy dekady prowadziła rodzina Rutów.

Władysław Rut był również niestrudzonym popularyzatorem stereoskopii. Jak wspomina wnuczka fotografa: "Wędrując turystycznymi szlakami Pienin i Tatr, wszystkim napotkanym osobom, które były zaintrygowane, widząc aparat o dwóch obiektywach, tłumaczył, jak działa i czym jest stereofotografia. Korzystając z ręcznej przeglądarki, pokazywał przykładowe zdjęcia - przeglądarkę i kilka zdjęć praktycznie zawsze miał przy sobie. Czasem był to początek ciekawej dyskusji. Na przykład w drodze na Trzy Korony zainteresowani turyści pozowali nam do zdjęcia, pomimo że nie były to jeszcze czasy, gdzie od razu na wyświetlaczu aparatu czy telefonu można było zobaczyć efekt".

oprac. red.

  • Wystawa Szlaki górskie w obiektywie Władysława Ruta
  • otwarcie: 3.08
  • Fotoplastykon Poznański
  • czynna do 30.11

sieci społecznościowe