Wystawa "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" już otwarta!

W ubiegłym roku Wydawnictwo Miejskie Posnania zorganizowało akcję zbierania fotografii stereoskopowej i pamiątek związanych z Fotoplastykonem Poznańskim. Wśród dostarczonych materiałów graficznych znalazło się kilkanaście stereofotografii Rzymu z przełomu XIX i XX wieku. To właśnie one zainspirowały nową wystawę w poznańskim Fotoplastykonie. 

. - grafika artykułu
Rzym na starej fotografii, fot. ze zbiorów Andrzeja Mularczyka/Fotoplastykon

Rzym jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych miast turystycznych. Rocznie odwiedza go kilka milionów osób, chcących doświadczyć jego niezwykłej atmosfery. Nie sposób w paru zdaniach opisać wszystkich miejsc, które warto zobaczyć. Warto jednak wymienić te, które zostały zaprezentowane na wystawie w Fotoplastykonie Poznańskim. Są to oczywiście stereofotografie ukazujące pozostałości zabytków starożytnego Rzymu, takich jak Forum Romanum - najstarszego placu targowego, Koloseum - amfiteatru zbudowanego w I wieku n.e. i będącego świadkiem walk gladiatorów czy Panteonu - jednej z najlepiej zachowanych świątyń tamtego okresu. Zobaczyć można także ślady najstarszej drogi rzymskiej - Drogi Appijskiej (z IV w. p.n.e.) oraz ruiny akweduktu Klaudiusza doprowadzającego wodę do miasta już na początku I tysiąclecia n.e.

Stereofotografie prezentują też dzieła sztuki i ślady twórczości wielkich artystów, między innymi słynne rzeźby - Pietę i Mojżesza Michała Anioła oraz freski jego autorstwa w Kaplicy Sykstyńskiej. W trójwymiarze można zobaczyć również Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinità dei Monti. Rzym to miejsce niezmiernie ważne dla chrześcijan, nie sposób więc pominąć Watykanu z placem i bazyliką św. Piotra, a także Muzeami Watykańskimi, które mają przebogate zbiory udostępniane publiczności od XVIII wieku.

Jak te miejsca wyglądały sto lat temu? Co można dostrzec na fotografiach zaprezentowanych w Fotoplastykonie? Można się o tym przekonać już od dzisiaj.

Materiały graficzne prezentowane podczas wystawy pochodzą z kolekcji Andrzeja Mularczyka, Tomasza Bielawskiego oraz Fotoplastikonu Warszawskiego.

oprac. red.

  • wystawa Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
  • otwarcie: 1.04
  • Poznański Fotoplastykon
  • czynna do 31.07
  • pon.-pt.: 10-18, sob.: 10-17
  • bilety: 2-5 zł

sieci społecznościowe