Enter, jezioro, muzyka!

Po raz czternasty nieopodal Jeziora Strzeszyńskiego odbędzie się Enter Enea Festival. Tegoroczna edycja zapowiada się fascynująco!

Tłum przed sceną plenerową. Jest już po zmroku, głowy ludzi oświetla pomarańczowe światło. - grafika artykułu
13. Enter Enea Festival, fot. Maciej Zakrzewski

To niewątpliwie festiwal odmienny od wszystkich innych odbywających się w Poznaniu i okolicach. Oczywiście na jego niepowtarzalny charakter i klimat wpływ mają okoliczności: nieopodal brzeg jeziora, las, zieleń przyrody, podmiejska cisza w Strzeszynku. Ale nie mniej ważne są wrażenia artystyczne. Enter Festival jest imprezą ponad muzycznymi gatunkami. Trzeba jednak przyznać, że wykreował pewną charakterystyczną estetykę, formę scenicznej komunikacji, która świetnie rymuje się z owym otoczeniem.

14. Enter Enea Festival odbędzie się, jak zawsze, tuż przed świętem Bożego Ciała - od niedzieli 26 do środy 29 maja. W niedzielę, na inaugurację festiwalu, czekają nas wernisaże w pobliskich ABC Gallery i Poznań Visual Park. Wspólnie z Leszkiem Możdżerem wystąpi też znana na muzycznym rynku Shata QS.

W poniedziałkowy wieczór zaprezentuje się Gard Nilssen's Supersonic Orchestra - fantastyczny, energetyczny i niestandardowy skandynawski big-band. Pojawi się także nagradzany i ceniony kolumbijski pianista Jesus Molina. Inna świetna pianistka, Natalie Tenenbaum, poza autorskimi dokonaniami ma na koncie współpracę z wieloma wybitnymi artystami. Jej gościem na scenie będzie Możdżer.

Wydarzeniem wtorkowego wieczoru ma szansę stać się koncert tria Patitucci / Calderazzo / Weckl. Trzej znakomici instrumentaliści tworzą własne udane projekty i współpracują z gigantami. Perkusista Dave Weckl i kontrabasista John Patitucci byli np. przez wiele lat członkami elektrycznego i akustycznego zespołu Chicka Corei. Patitucci przez dwie dekady grał w wybitnym kwartecie Wayne'a Shortera. Pianista Joey Calderazzo grywał też u klasyków: od Michaela Breckera po Branforda Marsalisa. Tego samego dnia zaprezentuje się również trio świetnej, nagradzanej harfistki Brandee Younger. Krajową scenę reprezentować będzie niezwykle lubiany przez publiczność i doceniany przez recenzentów Atom String Quartet, z którym wystąpi wspomniany już Leszek Możdżer.

Ten ostatni spotykał się też niejednokrotnie na scenie z Wojciechem Waglewskim. Grywali w duecie, ale też np. jako goście, wspólnie z Dave'em Douglasem w zespole Milo Kurtisa. Tym razem na koniec festiwalu Możdżer zagra z zespołem Waglewskiego, Voo Voo - i trzeba przyznać, że występ ten zapowiada się ekscytująco. Wcześniej jednak tego samego dnia zagra gorąco oklaskiwana przez słuchaczy i krytyków, laureatka Grammy i wielu innych nagród, urodzona w Malezji gitarzystka i basistka Linda May Han Oh. Wystąpi również, łączący jazz z hip-hopem, perkusista, wokalista raper Kassa Overall. To będzie dobry festiwal!

Tomasz Janas

  • 14. Enter Enea Festival
  • 26-29.05, nad Jeziorem Strzeszyńskim (ul. Koszalińska 15)
  • więcej: enterfestival.pl

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024

Zobacz także