Już po raz XI zapłonęło "Światełko dla Czerwca'56"

26 października, o godzinie 11.00 odbyła się uroczysta inauguracja XI edycji Akcji "Światełko dla Czerwca'56". 

Zdjęcie przedstawia plac, którego elementem głównym jest pomnik Ofiar Czerwca 56 w postaci dwóch złączonych krzyżów. Wokół dużo drzew. - grafika artykułu
Zdjęcie

Na poznańskim Miłostowie spotkali dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości - p. Przemysław Terlecki, zastępczyni dyrektora ds. merytorycznych - p. Anna Sochacka, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 - p. Kinga Przyborowska, poczet sztandarowy Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca' 56 w Poznaniu, a także liczni goście. Inauguracja odbyła się przy grobie dr. Józefa Granatowicza - poznańskiego lekarza, dyrektora Szpitala im. Raszei w Poznaniu, który w czerwcu 1956 roku podjął decyzję o nienotowaniu nazwisk osób przyjmowanych do szpitala. Dzięki temu wiele osób biorących udział w poznańskim czerwcu, uniknęło z czasem represji ze strony Urzędu Bezpieczeństwa. Inaugurację uświetnił p. Stefan Granatowicz - syn Józefa Granatowicza, który podzielił się z nami osobistymi wspomnieniami i refleksją na temat swojego ojca.

Reprezentacja Zespołu Szkół Handlowych, wraz z pracownikami Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, udała się jeszcze na grób Jerzego Grabusa - uczestnika Poznańskiego Czerwca, i wieloletniego przyjaciela szkoły, aby złożyć kwiaty i znicze.

W ramach inauguracji Akcji "Światełko dla Czerwca'56", odbył się również spacer historyczny śladami miejsc pamięci. Uczestnicy zapoznali się m.in. z tablicami umieszczonymi w płycie chodnika na ul. Święty Marcin, historią Pomnika Poznańskiego Czerwca czy rzeźbą Dzieci Czerwca'56. Spacer zakończył się na poznańskiej Cytadeli, gdzie zapalono symboliczne światełko na grobach uczestników tamtych wydarzeń.

Akcja "Światełko dla Czerwca'56" odbywa się 2 razy do roku. W czerwcu upamiętniane są ofiary tamtych wydarzeń, zaś w październiku lista ta jest poszerzona o uczestników, kombatantów, tych którzy w szczególny sposób dbali o pamięć tamtych wydarzeń. W wydarzeniu bierze udział ponad 20 placówek oświatowych - szkół i przedszkoli, z terenu całej Polski. Tegoroczna, XI edycja akcji potrwa od 25 do 29 października, a światełko pamięci zapłonie na ponad 120 mogiłach.