Nowe parkomaty już działają

Jak wcześniej informowano, z początkiem lipca uruchomiono 200 nowoczesnych urządzeń. Można w nich płacić kartą i Blikiem oraz otrzymać elektroniczny bilet parkingowy.

Nowe parkomaty, fot. MR - grafika artykułu
Nowe parkomaty, fot. MR

Nowe parkomaty ustawiono na Starym Mieście, Ostrowie Tumskim, Zagórzu, Śródce, Piotrowie, Berdychowie i św. Rocha. Parkomaty wyposażone zostały w wygodny, duży ekran dotykowy, który ułatwi wykonanie wszystkich operacji. Nowe parkomaty dają również możliwość płatności kartą i Blikiem. Tylko w wybranych urządzeniach można będzie nadal płacić gotówką. Parkomaty z płatnością gotówką zostały zamontowane w miejscach, gdzie jest duża rotacja parkujących pojazdów i wielu okazjonalnych przyjezdnych, a więc m.in. przy szpitalu na ul. Garbary, przy budynkach sądów na Al. Marcinkowskiego czy na ul. Hejmowskiego, a także przy urzędzie miasta przy ul. Libelta.

Kolejną zmianą, na jaką trafią kierowcy, jest konieczność podania numeru rejestracyjnego pojazdu przy płaceniu za postój, tak jak ma to miejsce na Wildzie i Łazarzu. Dzięki temu nie trzeba będzie drukować biletu parkingowego - płatność wraz z numerem rejestracyjnym zostanie zapisana w systemie i dostępna dla kontrolerów ZDM. Kierowca będzie miał możliwość uzyskania biletu w postaci elektronicznej, jeśli podczas dokonywania opłaty wpisze swój adres email. Możliwość wydrukowania biletu pozostanie tylko w parkomatach gotówkowych. Obniży to również koszty funkcjonowania strefy i wpisze się w ogólny trend usług elektronicznych. Urządzenia oferują też zupełnie nową funkcję - start-stop, dającą możliwość zapłacenia za rzeczywisty czas parkowania, podobnie jak w aplikacji w telefonie. Aby z niej skorzystać trzeba użyć karty płatniczej. Parkomat zapamięta kartę, którą dokona się płatności i połączy ją z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu po powrocie do parkomatu będzie można zakończyć wcześniej naliczanie opłaty za postój.

Szczegółowych informacji z zakresu Zarządu Dróg Miejskich udziela Biuro Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44.

ZDM/APS