Majówka na Bernardynach

Pokazy, koncerty, spektakle, wystawy, animacje, warsztaty oraz wspólne sadzenie wiosennych roślin - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków podczas "Majówki na Bernardynach". Wydarzenie zaplanowano na najbliższą niedzielę. Przy okazji będzie można zobaczyć zmiany, jakie zaszły na placu Bernardyńskim, a to jeszcze nie koniec.

Plac Bernardyński. Widać na nich donice z roślinami oraz stragany handlowe. - grafika artykułu
Zakończono już prace związane z modernizacji części handlowej placu, trwa urządzanie części rekreacyjnej

"Majówka na Bernardynach" odbędzie się 22 maja, w godz. 12-17. W ramach akcji mieszkańcy i przedsiębiorcy wezmą udział we wspólnym sadzeniu wiosennych roślin w donicach na placu Bernardyńskim. Jednocześnie odbywać się będą warsztaty plastyczne, ekologiczne oraz inne wydarzenia integrujące społeczność lokalną. Będzie również możliwość otrzymania sadzonek  miododajnych roślin do ukwiecenia własnych balkonów i podwórek. Akcja realizowana jest przez Miasto Poznań we współpracy z partnerami z Koalicji Fyrtel Garbary oraz Radą Osiedla Stare Miasto. Szczegółowy program "Majówki na Bernardynach" znajduje się na stronie wydarzenia na Facebooku

Uczestnicy, biorący udział w niedzielnym wydarzeniu, będą mogli zobaczyć przy okazji nową odsłonę pl. Bernardyńskiego. 

Metamorfoza placu

Aktualnie przygotowywane są wytyczne do przyszłej koncepcji urządzenia pl. Bernardyńskiego. Pod koniec roku zlecone zostaną prace projektowe związane z jego docelowym zagospodarowaniem. Realizacja inwestycja możliwa będzie w perspektywie najbliższych 2-3 lat (jeżeli pozwoli na to sytuacja finansowa Miasta).

Zmiany na pl. Bernardyńskim można jednak zaobserwować już teraz. Zakończono prace związane z modernizacji części handlowej placu, trwa urządzanie części rekreacyjnej. 

Uporządkowano infrastrukturę targową. Liczbę straganów dostosowano do liczby najemców, te nieużywane uległy rozbiórce. Na placu odsłonięta została oś widokowa: od rogu ul. Zielonej oraz ul. Za Bramką w kierunku Kościoła pw. Św. Franciszka Serafickiego. Będzie ona granicą dzielącą przestrzeń na część handlową i rekreacyjną. Zagospodarowanie placu odpowiada zapisom obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu (jego uchwalenie było poprzedzone, cieszącymi się dużym zainteresowaniem, konsultacjami społecznymi). 

Wkrótce na placu pojawią się meble miejskie, w tym także stoliki szachowe i zestawy wypoczynkowe dla mieszkańców. Już teraz miejsce to zdobią drzewa i krzewy. Donice zostaną dodatkowo ukwiecone bylinami i kwitnącymi roślinami. W ich sadzenie zaangażują się chętne poznanianki i poznaniacy podczas niedzielnej majówki. 

Urządzenie placu pozwoli na przetestowanie nowych rozwiązań wspólnie z mieszkańcami jeszcze przed docelową przebudową. 

AJ

sieci społecznościowe