"Retroweriada" - ósma edycja zlotu kolekcjonerów i pasjonatów zabytkowych rowerów

Po 3 latach przerwy powraca "Retroweriada". To już ósma edycja zlotu kolekcjonerów i pasjonatów zabytkowych rowerów pod egidą Automobilklubu Wielkopolski. Zlot odbędzie się w niedzielę 5. czerwca 2022 r. w pobliżu Motelu Strzeszynek. Początek imprezy o godz. 9:00.

Bicykl a obok niego stary rower bez ramy, tzw. damka. Obok bicykla kobieta w kapeluszu. W głębi parasole, stoły, ludzie i rowery. - grafika artykułu
Retroweriada

Impreza to nie tylko wymiana doświadczeń i pokazanie nowych nabytków i udanych renowacji ale przede wszystkim zapoznanie mieszkańców Wielkopolski ze spuścizną lokalnych fabryk rowerowych jak również swoistej kultury rowerowej z lat 1910-1975.

Wielkopolska w układzie granic II RP była potęgą w zakresie ilości produkowanych i rejestrowanych rowerów. Nie byłoby to możliwe bez propagowania kolarstwa wśród lokalnej społeczności przez poznańskiego "Sokoła" jak i wiele innych XIX wiecznych stowarzyszeń cyklistów. Inaczej niż w innych zaborach, w Prowincji Poznańskiej stawiano na szybki rozwój tego typu transportu indywidualnego. Rower był powszechnie używany przez urzędników, robotników i drobnych kupców. Wraz z rowerem w każdym mieście powstawała sieć dróg bitych, brukowanych jezdni oraz kształtowała się kultura jazdy.

"Retroweriada" ma na celu pokazanie historii roweru w naszym mieście od modeli Michaux z 1866r., które pojawiły się na naszych ulicach za sprawą p. Hulewicza jako pierwszego użytkownika tego roweru. Pokażemy też bicykle produkcji francuskiej z lat 80-tych XIX wieku, o których ze zgrozą pisała ówczesna prasa "Twierdzy" nad Wartą. Dalej pokażemy protoplastów współczesnych rowerów czyli modele "safety" z lat 1890-1898, które spowodowały boom rowerowy wśród ludzi majętnych i rozwój długodystansowej turystyki rowerowej u schyłku XIX w.

Licznie reprezentowane będą rowery sprzed I wojny światowej jak i różnorodne rowery z 20‑lecia międzywojennego produkowane w Polsce jak i za granicą. Osobną kategorię stworzyliśmy dla rowerów PRL-u, które notują ostatnio rosnącą popularność.
Dla majsterkowiczów będzie giełda części do zabytkowych rowerów oraz okazja do wymiany materiałów, katalogów, znaczków rowerowych i temu podobnych pamiątek.

Najmłodsi bedą mogli pojeździć autkami na pedały, a dla nieco starsi - zabytkowymi rowerami o ciekawej konstrukcji.

Dla aktywnych uczestników będzie możliwość zaprezentowania strojów i rowerów w ruchu podczas parady nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Przewidziane są też konkursy wiedzy rowerowej oraz sportu kolarskiego z licznymi nagrodami.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy

sieci społecznościowe