Roztańczone miasto

W niedzielę, 15 maja startują zapisy na kolejną edycję warsztatów tanecznych Dancing fairPlayce Poznań. Wydarzenie odbędzie się 20 - 27 sierpnia w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce na Naramowicach (ul. Bożydara 10). Imprezę wspiera Miasto Poznań.

Prezydent J. Solarski przy mikrofonie. W tle 3 inne osoby. - grafika artykułu
W niedzielę, 15 maja startują zapisy na kolejną edycję warsztatów tanecznych Dancing fairPlayce Poznań

- Poznań tańczy od wielu lat. Dancing fairPlayce wraz z każdą kolejną edycją gromadzi coraz więcej uczestników. To pokazuje, że taniec cieszy się w naszym mieście ogromną popularnością. W wydarzeniu biorą udział nie tylko poznaniacy, ale ludzie z całej Polski, a nawet z zza granicy. W tym roku pomyślano również o uchodźcach z Ukrainy, zwłaszcza tych najmłodszych. Wiele warsztatów będzie skierowanych także do nich - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Dancing fairPlayce Poznań to kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego - projektu stworzonego przez prof. Ewę Wycichowską w 1994 r., w Polskim Teatrze Tańca. Wydarzenie ma na celu kulturalną i społeczną aktywizację mieszkańców i przybliżenie im wartości, jakie niesie ze sobą taniec. 

- Taniec łączy we wspólnym działaniu. Jest nie tylko nośnikiem kultury, ale także cywilizacji. W tym roku uczestnicy warsztatów, jak zawsze, będą mogli poznać wiele technik tanecznych. Zajęcia prowadzone będą przez przeszło 30 pedagogów i choreografów, którzy oddają temu serce, dzieląc się swoją pasją - tłumaczy prof. Ewa Wycichowska, dyrektorka programowa Dancing fairPlayce Poznań.- I dodaje: Bardzo dziękuję panu prezydentowi za tramwaj na Naramowice. To bardzo ułatwi wszystkim uczestnikom dojazd do miejsca, które dotąd było oddalone.

Tak jak w latach poprzednich, warsztaty zorganizowane zostaną w nowoczesnym Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce przy ul. Bożydara 10 na Naramowicach, który doskonale sprawdził się w roli obiektu kulturalnego.

- Dziękuję panu prezydentowi i Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta za zaufanie oraz dofinansowanie warsztatów. Dzięki temu możemy zorganizować wydarzenie w takiej formie. To już 6. edycja Dancing Poznań w fairPlayce. Dzięki temu kultura pojawiła się na obrzeżach miasta. Mamy nadzieję, że dotrą do nas także mieszkańcy innych dzielnic. Oprócz warsztatów będą odbywały się różne imprezy towarzyszące, na które także serdecznie zapraszamy - zachęca Jakub Rękoś, współwłaściciel Parku rekreacyjno-sportowego fairPlayce i dyrektor administracyjny wydarzenia. - Naszym marzeniem było, aby fairPlayce łączył w sobie świat sportu i kultury. Dzięki państwu to pragnienie się ziściło - dodaje.

Na zajęcia będzie można zapisywać się od niedzieli, 15 maja (od godz. 12:00) poprzez oficjalną stronę www.dancingpoznan.pl (tam też znajdą się wszystkie inne niezbędne informacje, w tym program wydarzenia i cennik). Udział w warsztatach mogą wziąć wszyscy, bez względu na wiek i umiejętności taneczne. Każdy znajdzie też coś dla siebie. Przewidziano zajęcia dla początkujących, dzieci, seniorów oraz dla zaawansowanych tancerzy. W projekt zaangażowani będą także studenci i uczniowie szkół tańca i baletu.

Warsztaty odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Projekt został także wsparty finansowo przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania. 

Do Poznania zawitają najlepsi pedagodzy i instruktorzy tańca 

Na stronie internetowej Dancing fairPlayce Poznań dostępna jest lista instruktorów oraz technik tanecznych, które można będzie zgłębić podczas warsztatów. Organizatorzy zaprosili pedagogów tańca o międzynarodowej sławie, w tym tancerzy z Polski i zagranicy, takich jak m.in.: Maciej "Gleba" Florek - zwycięzca I edycji "You Can Dance", Jean-Claude Marignale z Francji, Abby Aouragh - z pochodzenia Marokańczyk, Yesid Samir Puello Chala z Kolumbii, Alfredo Garcia Gonzales z Kuby, Gosia Mielech - certyfikowana nauczycielka GAGA, a także Paulina Wycichowska, Andrzej Adamczak, Iwona Piwońska, Jacek Wazelin, Anna Gruszka-Kopeć, Daniel Lee Spurr, Dhélé Tchekpo Agbetou, Małgorzata Matuszewska, Piotr G. Jeziorowski oraz prof. Ewa Wycichowska.

Uczestnicy warsztatów poznają takie style taneczne jak np. waacking, voguing, gaga, hip-hop, broadway jazz, afrocuban dance, dancehall, jazz rock, salsa, bachata i wiele innych. Można będzie także poczuć się jak w teledysku, zgłębiając videoclip dance, high heels, hip-hop, sexy dance, funky czy jazz lub poznać magię tańca współczesnego. 

- Zazwyczaj na warsztatach dominuje jeden kierunek tańca. Na Dancing fairPlayce Poznań możemy zobaczyć obok siebie osoby, które tańczą klasykę, hip-hop i flamenco. Wszyscy spotykamy się wieczorami i rozmawiamy, potrafimy się uzupełniać - mówi Maciej "Gleba" Florek, tancerz i choreograf, zwycięzca pierwszej edycji programu "You Can Dance", jeden z prowadzących warsztaty. - Dancing fairPlayce Poznań to moc zawarta w kilkudziesięciu technikach. Co ważne, nie ma żadnej bariery wiekowej. Za zajęciach mamy kilkulatków i seniorów. 

Atrakcje dla poznaniaków

Warsztaty są płatne, jednak dla mieszkańców północnej części miasta (Moraska, Radojewa Umultowa i Naramowic), gdzie będzie odbywać się Dancing fairPlayce Poznań, przygotowano 100 bezpłatnych wejściówek - dla dzieci, ich rodziców i seniorów. Zostaną one rozdysponowane z pomocą rad osiedli. 

Zadbano także o imprezy towarzyszące. Już 20 sierpnia, o godz. 18:30 zaplanowano wielkie otwarcie warsztatów. W programie są także przedstawienia performatywne oraz wieczorki taneczne. 

AJ

sieci społecznościowe