Zapraszamy na X Dni Twierdzy Poznań

Dni Twierdzy Poznań to jedna z najpopularniejszych imprez plenerowych w Poznaniu, który odbędzie się w najbliższy weekend, czyli 27-28 sierpnia 2022 roku.

Grupa zmierzająca w kierunku jednego z Poznańskich fortów. - grafika artykułu
X Dni Twierdzy Poznań.

To święto miłośników fortyfikacji, podczas którego można obejrzeć forty, schrony i atrakcje związane z historią Poznania. W programie tegorocznej imprezy znalazło się ponad 30 pozycji.

Dni Twierdzy Poznań to ponad tysiącletnia podróż, podczas której można zajrzeć do grodu Mieszka I, zobaczyć gdzie były mury średniowiecznego miasta, odwiedzić relikty XIX-wiecznej Twierdzy Poznań (Festung Posen) - jednej z największych twierdz ówczesnej Europy, odkryć schrony przeciwlotnicze, będące pamiątką II wojny światowej, a nawet sprawdzić, gdzie miały się chronić władze miasta przed atakiem atomowym w okresie "zimnej wojny".

Największą atrakcją wydarzenia są XIX-wieczne pruskie forty. Mieszkańcom i turystom udostępnione zostanie aż siedem takich obiektów: Fort Ia, Fort IIa, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI, Fort VII, a także Fort Winiary - dziś Park Cytadela. Cytadela to jeden z ulubionych parków poznanianek i poznaniaków. Jednak to także pamiątka twierdzy. Stowarzyszenie Reduta zabierze wszystkich chętnych na spacery dzienne, a Pasjonaci Podziemi przygotowali ekspedycję nocną po dawny Forcie Winiary. Można tam zostać dłużej, bo swoje propozycje przygotowało Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii "Poznań", które zaproponowało wycieczkę, która odpowie na pytanie jak się adaptuje zabytki fortyfikacyjne na cele muzealnicze.

Dzięki Poznańskiej Grupie Eksploracyjnej otwarte zostaną podziemia Pomnika Ofiar Czerwca 1956 roku. Co mają wspólnego z fortyfikacjami? Podczas budowy monumentu natrafiono na szczelinę lotniczą z okresu II wojny światowej. Możliwe jest przejście do niej prosto z piwni pomnika.

W programie Dni Twierdzy Poznań znalazły się też podobne obiekty przy ul. Kościelnej i w parkach Sołackim oraz Wilsona. Nie brakuje również nowości, takich jak Schron JVa, Kawaleryjskie Koszary Poznańskiego Garnizonu między ulicami Matejki a Ułańską, po ponad 80 latach powrócą tam ułańskie konie.
Dni Twierdzy Poznań będą również okazją do wizyty w Schronie Przeciwatomowym Władz Miasta Poznania w Krzyżownikach. To jeden z najmłodszych obiektów imprezy, bo pochodzi z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Najstarsze natomiast są relikty grodu z czasów Mieszka I, czyli z X wieku.

Można je podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, który dodatkowo przygotował liczne wydarzenia na Ostrowie Tumskim.

To tylko mały procent miejsc i atrakcji przygotowanych na dziesiąte Dni Twierdzy Poznań.

Impreza odbywa się przede wszystkim dzięki pasji i zaangażowaniu miłośników historii i fortyfikacji.

Tworzone przez nich stowarzyszenia i organizacje opiekują się wieloma historycznymi obiektami na mapie Poznania. W organizację włączają się także muzea i instytucje kultury, a koordynację zapewnia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Pełen program znajduje się na stronie dnitwierdzypoznan.pl.

sieci społecznościowe