Solo na Szelągu

Solo na Szelągu to cotygodniowy cykl na świeżym powietrzu. Co tydzień w piątek lub sobotę o 20.00 w Ogrodzie Szeląg odbywają się koncerty, które zabiorą słuchaczy w inne kraje muzycznych doznań. To wszystko w towarzystwie pięknych kwiatów i zielonych drzew. Przed nami jeszcze 4 piątki i finał mini-festiwalu nastrojowej muzyki z całego świata

Kto wystąpi na Szelągu?

5.07 vol. 66 - Oré (Francja)
Oré pojawiła się na horyzoncie w 2019 roku z rozświetlonym plecakiem, swoimi pierwszymi piosenkami (dzięki którym dostała się do Les iNOUïS du Printemps de Bourges i selekcji FAIR) oraz ambitnymi teledyskami wyreżyserowanymi przez La Sale Affaire. Obecnie, całkowicie niezależna Oré powraca w 2023 roku z obszerną drugą EP-ką. Po rozpoczęciu od mocnych utworów poszła w innym kierunku i sięgnęła do swojej delikatnej natury, tworząc z nią sojusz. Ta konieczna konfrontacja z rzeczywistością całkiem dobrze podsumowuje zamierzenia tej płyty: Oré znajduje się w punkcie zwrotnym i dzieli się swoją miłością do francuskiej piosenki.

12.07 vol. 67 - MDMAR (Majorka)
MDMAR to pseudonim artystyczny Marii del Mar. Jej głos to pochodząca z Majorki "świeżynka' z międzynarodowym potencjałem. Śpiewane po angielsku piosenki jej autorstwa mają folkowo-popowy styl, inspirowany utworami artystów takich jak: Angus & Julia Stone, Harry Styles czy Cage the Elephant, wyróżniają się jednak silną osobowością i fascynującym wokalem. MDMAR wydała samodzielnie album "About Love", jednak prawdziwa przygoda rozpoczyna się w 2021 przy projekcie płytowym z Blau. Współpraca przyniosła single "Better Live", "Forgive" (z gościnnym występem Coozy - queerowej piosenkarki indie-folk z Anglii) i "Little Girl. W marcu 2022 opublikowała wspaniały singiel "Like at home" przy współpracy z L.A. i Sergio Llopisem. Single wymasterował Sean Magee z Abbey Road Studios w Londynie. W kwietniu zeszłego roku ukazał się cały album "Better Lige".

20.07 vol. 68 - Bobkovski
Bobkovski to solowy projekt Bobka Bobkowskiego - producenta, songwritera i wszechstronnego muzyka. Bobi tworzy smutno-wesołe gitarowe piosenki w duchu lat 80tych inspirowane codziennym cierpieniem jakie przynosi życie na planecie Polska. W zespole gra również Goryl na perkusji.

18.08 vol. 69 - Tango Paris - Finał Solo na Szelągu 2024
Występ duetu TANGO PARIS to wirtualna, dźwiękowa podróż przez ocean, pozwalająca połączyć kulturęmuzyczną Paryża i Buenos Aires. Miasta te symbolizują wieloletnią fascynację artystów argentyńskim tangiem i francuskim musette. Wiesław Prządka to wirtuoz akordeonu i wybitny polski bandoneonista, grający na autentycznej, diatonicznej odmianie tego instrumentu. Marek Piątek to wszechstronny gitarzysta, Gruntownie wykształcony jako muzyk klasyczny swobodnie porusza się w różnych gatunkach, grając na gitarach akustycznych i elektrycznych.

Muzycy spotkali się po raz pierwszy w 2004 roku na gruncie muzyki Astora Piazzolli, charyzmatycznego twórcy tango nuevo, współpracując m.in. z pianistą Waldemarem Malickim w projektach opartych na kompozycjach argentyńskiego mistrza. Od tamtej pory wspólnie uczestniczą w wielu artystycznych projektach pojawiając się na estradzie obok takich znakomitości, jak Hanna Banaszak, Krzesimir Dębski, Ewa Bem, Piotr Baron, Carlos Rulet, Chris Schitulli, Michel Korb i wielu innych muzyków z Polski, Francji i Argentyny. Występują również z krakowskim zespołem Hot Swing.

Repertuar TANGO PARIS to zarówno klasyczne tanga, kompozycje Piazzolli, walce w stylu new musette, utwory z repertuaru Edith Piaff, jak i standardy jazzowe w klimacie gypsy swing. Wszystko to podane w autorskich aranżacjach i wzbogacone o kompozycje własne oraz akcenty muzyki filmowej. W koncercie nie brakuje żywych, popisowych improwizacji i opowieści o twórcach, a także o osobliwościach jakie kryją instrumenty. Wymagająca formuła duetu pozwala muzykom, będącym mistrzami swoich instrumentów, na pokazanie najlepszych umiejętności. Najważniejsza jest tu jednak- budowana dźwiękiem i unikalna atmosfera, która przenosi słuchaczy w czasie i przestrzeni.