Na Końcu Tęczy - spacer, spotkanie, kino plenerowe ROD ul. Wspólna 58

25.05.2024
11:00 22:00

Małe kino zlokalizowane przed laty na terenie ogródków działkowych i chłopiec, który odkrywa jego magię - tę historię odnalazł i opowiedział w swoim podcaście "Kino Tęcza" animator kultury Tomasz Szwałek. Centrum Archiwistyki Społecznej i Stowarzyszenie Schron Kultury Europa 25 maja zapraszają mieszkańców Poznania do odkrywania tej i innych lokalnych opowieści. Podczas wydarzenia "Na końcu tęczy", zainspirowanego historią kina, odbędą się spacer po osiedlu Wilda, spotkanie z autorem podcastu i plenerowy pokaz filmu.

W PROGRAMIE:

  • godz. 11.00 Małe historie wielkich miejsc - spacer po Wildzie

Który stadion miejski został zamknięty od razu po otwarciu i jakie ważne historie skrywa? Gdzie wypasano owce, a gdzie znajdowała się miejska szubienica? Który kościół budowano w amerykańskim tempie? Wycieczka śladami miejsc i wydarzeń ważnych dla historii dzielnicy oraz miasta będzie wzbogacona wspomnieniami mieszkanek i mieszkańców Wildy. Spacer poprowadzi przewodniczka miejska i zaangażowana społecznie wildzianka Anna Gawrysiak-Knez.

Miejsce zbiórki: skwer Marii Rataj (u zbiegu ulic Jana Spychalskiego oraz Górnej Wildy).

  • godz. 19.30 "Kino Tęcza" - spotkanie z autorem podcastu Tomaszem Szwałkiem

Neon w kolorach tęczy, kino w nietypowej lokalizacji i wyjątkowy rytm działkowego życia - zapraszamy na spotkanie wokół historii z podcastu "Kino Tęcza". Porozmawiamy o zmieniającej się Wildzie, mikroświecie ogródków działkowych i o tym, dlaczego tak trudno dotrzeć do informacji na temat kina. Dowiemy się także, jak zapamiętali je mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy. Autor zdradzi kulisy swojej pracy nad podcastem, będzie to też kolejna okazja do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Rozmowę z Tomaszem Szwałkiem poprowadzi Anna Szamotuła (Radio Afera).

  • godz. 21.00 "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy" - kino plenerowe

Po 30 latach reaktywujemy kino Tęcza na ten jeden wyjątkowy wieczór! Tuż obok jego ostatniej siedziby pokażemy film "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy" w reżyserii Jerzego Gruzy. Autorem scenariusza jest Jan Himilsbach, a główną rolę zagrał Zdzisław Maklakiewicz. Grupa bezrobotnych podejmuje się pracy na marnych warunkach. Po ciężkim dniu czeka ich dziwne przyjęcie. Absurdalny humor i obnażenie paradoksów socjalistycznej rzeczywistości nie spodobały się cenzurze. Film nakręcono w 1973 roku, ale jego premiera odbyła się dopiero w 1980 roku. Czy znalazł się w ówczesnym repertuarze kina Tęcza?

Spotkanie i pokaz filmu odbędą się w Rodzinnych Ogrodach Działkowych im. Maksymiliana Jackowskiego przy ul. Wspólnej 58.

Organizatorzy: Centrum Archiwistyki Społecznej i Stowarzyszenie Schron Kultury Europa

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Baner