Szczepienia dla seniorów 70+

W piątek, 22 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia dla osób, które ukończyły 70 lat. Seniorzy i seniorki mogą rejestrować się na trzy sposoby: dzwoniąc na infolinię, kontaktując się z punktem szczepień lub zapisując się online. Wiele osób nie mogło się jednak dodzwonić - dlatego rząd przed południem ogłosił nowy kanał rejestracji: SMS-em.

Szczepienie - strzykawka, ramie osoby szczepionej, fot. UMP - grafika artykułu
Szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się 25 stycznia 2021 r., fot. UMP

Zgodnie z informacjami, jakie podaje rządowa strona gov.pl/jak-sie-szczepic, 22 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia. Zapisać można się na trzy sposoby: poprzez infolinię, w wybranym punkcie szczepień oraz elektronicznie. Niestety proces ten jest znacznie utrudniony, ponieważ w większości przychodni już dawno skończyły się wolne terminy. W piątek, 22 stycznia, od rana zgłaszano też problemy z dodzwonieniem się na rządową infolinię. W efekcie dziesiątki seniorów ustawiło się w kolejki pod punktami szczepień, by po kilku godzinach oczekiwania odejść z kwitkiem.

W związku z tym podczas piątkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ogłosił czwarty sposób zapisu - poprzez SMS. Poinformował przy tym, że na godz. 10 w całej Polsce zostało tylko 150 tys. wolnych terminów.

Jak się zarejestrować: cztery sposoby

1.SMS

To najnowszy sposób rejestracji - ale odłożonej w czasie. Seniorzy mogą wysłać SMS-a na numer 664 908 556. W treści wiadomości należy wpisać ""SZCZEPIMY SIĘ". Każdy, kto to zrobi, otrzyma wiadomość z prośbą o podanie numeru PESEL i kodu pocztowego miejsca zamieszkania. Gdy termin będzie dostępny, z seniorem skontaktuje się konsultant, który zaproponuje konkretną datę szczepienia.

2. INFOLINIA

Można też zadzwonić całodobową i bezpłatną rządową infolinię: 989. Senior może zrobić to sam, ale może też poprosić o to kogoś bliskiego, np. członka rodziny. Do zapisu wystarczy PESEL oraz numer telefonu komórkowego. 

Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Lista punktów, w których będzie można przyjąć szczepionkę w Poznaniu znajduje się na stronie: gov.pl/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien

Po rejestracji na podany numer telefonu przyjdzie SMS - potwierdzenie umówienia wizyty na szczepienie. 

Jeśli okaże się, że nie ma już terminów, wystarczy podać swoje dane: PESEL i numer telefonu. Gdy pojawią się nowe wolne miejsca - konsultant oddzwoni. 

3. WYBRANY PUNKT SZCZEPIEŃ

Można również zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - wystarczy się z nim skontaktować. Adresy punktów szczepień w Poznaniu dostępne są na stronie internetowej: gov.pl/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien

Jeśli w wybranym punkcie szczepień nie ma dogodnego terminu - wystarczy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt w pobliżu. 

4. REJESTRACJA ELEKTRONICZNA

Można też zarezerwować datę poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania seniora. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo ktoś będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście - będzie taka możliwość. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji wysłane zostanie powiadomienie SMS. Ponownie przypomnienie o szczepieniu przyjdzie dzień przed planowanym terminem.

Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, trzeba mieć profil zaufany. Więcej informacji o tym, jak go założyć, na stronie urzędu miasta: poznan.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany

Więcej informacji: gov.pl/szczepimysie/rejestracja

Formularz zgłoszenia - również dla seniorów

Wszyscy dorośli od 15 stycznia mogą zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Odpowiedni formularz jest na stronie gov.pl/szczepimysie. Mogą go wypełnić również seniorzy, dla których zabrakło terminów. Gdy do Polski dotrą kolejne dawki szczepionki i w punktach szczepień pojawią się wolne miejsca - do seniorów oddzwoni konsultant i pomoże w rejestracji.

Osoby, które nie ukończyły 70 lat, mogą wypełnić formularz na takich samych zasadach jak wcześniej: podając adres mailowy i potwierdzając zgłoszenie. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla grupy, do której należą, na maila przyjdzie informacja, że e-skierowanie jest już wystawione. Dopiero wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin. 

Uwaga! W tym przypadku zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online to nie to samo, co rejestracja. Dopiero kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy - wystawione będzie skierowanie i będzie można się zarejestrować.

Więcej informacji:gov.pl/szczepimysie/zgloszenia

Zmiany w terminarzu szczepień

Szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. 

Rząd zmienił jednak kolejność szczepień w poszczególnych etapach. W tzw. "grupie zero" szczepią się pracownicy sektora ochrony zdrowia i osoby wykonujące zawody medyczne, pracownicy placówek medycznych, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Ponadto pracownicy i studenci uczelni medycznych oraz rodzice wcześniaków. 

W etapie pierwszym szczepieni będą: pensjonariusze domów pomocy społecznej czy zakładów opiekuńczo-leczniczych i seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, w kolejności od najstarszych. Ponadto szczepieni będą przedstawiciele służb mundurowych, prokuratorzy, ratownicy i nauczyciele (również akademiccy).

Ważne: w tym etapie szczepionkę będą mogły też przyjąć osoby, które są w trakcie leczenia i diagnostyki lub cierpią na choroby przewlekłe, zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. 

W etapie drugim szczepionka będzie czekać na osoby, które zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i są narażone na zakażenie. 

Trzeci etap to szczepienia dla przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych w związku z pandemią oraz dla pozostałych dorosłych.

AW

sieci społecznościowe