"Nie śmiecimy - sprzątamy! Zmieniamy"

Setki poznaniaków i poznanianek sprzątały w sobotę swoje najbliższe otoczenie. W akcji udział wzięła również Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, która razem z dziesiątkami urzędników porządkowała okolice Wildy i Lasek Marceliński.

Nie śmiecimy - sprzątamy! Zmieniamy
Nie śmiecimy - sprzątamy! Zmieniamy

Wspólne sprzątanie świata to część międzynarodowej kampanii Clean up the World, która została zapoczątkowana w 1989 r. w Australii, a w Polsce jest organizowana od 1994 r. W tym roku akcja odbywa się 20-22 września - w tym samym czasie na całym świecie. Tegoroczne hasło to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".

W tym roku do udziału w akcji wpłynęło ponad 120 zgłoszeń - to oznacza setki poznaniaków, którzy chcieli posprzątać swoją okolicę. Wśród chętnych byli uczniowie ponad 50 poznańskich szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych, 6 szkół specjalnych, 15 szkół ponadpodstawowych i ośrodków wychowawczych. Zgłosili się członkowie stowarzyszeń: Mieszkańcy "Abisynia", MONAR, Porozumienie dla Twierdzy Poznań, Wildecka Inicjatywa Lokalna. W tym roku padł też rekord liczby zgłoszeń od rad osiedli.

- Popularność akcji przerosła nasze oczekiwania, cały Poznań sprząta - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta miasta. - Śmieci zbierają dziś nie tylko dorośli, ale i dzieci, wśród wolontariuszy są całe rodziny, szkoły. To ważne, bo akcja ma istotny wymiar edukacyjny: chcemy pokazać najmłodszym, że miejscem śmieci jest kosz, a nie las, park czy ulica. 

Wśród wolontariuszy były osoby prywatne, zgłaszały się też całe inicjatywy sąsiedzkie. Sprzątali pracownicy poznańskich firm: ZM GOAP, Sweco Consulting, sklep Jack Wolfskin, Duży Ben, Raben, Empik, Moja Stomatologia, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Zorganizowana grupa pracowników Urzędu Miasta Poznania spotkała się w sobotę w samo południe w Lasku Marcelińskim. Wolontariusze wyposażeni w rękawice ochronne i worki do zbierania odpadów podzielili się na dwa główne zespoły i ruszyli, by skutecznie uprzątnąć teren. Na dzieci, które brały udział w akcji, czekały atrakcje sportowe oraz drobne upominki.

Miasto Poznań zapewniło wszystkim wolontariuszom akcesoria pomocne w sprzątaniu: worki i rękawiczki. Po akcji zebrane śmieci zostaną odwiezione do sortowni odpadów.

AW