Pierwsze Targi Zero Waste 2019 w Poznaniu

W dniach 11-12 października 2019 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się pierwsza edycja Targów Zero Waste w Poznaniu. Była to okazja, aby poszerzyć wiedzę z zakresu ograniczania ilości wytwarzanych odpadów i marnowania jedzenia. Można było wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach oraz wykładach i panelach dyskusyjnych. Targi Zero Waste Poznań 2019 były objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

Targi Zero Waste 2019
Targi Zero Waste 2019

Wydarzenie było jedną z inicjatyw podejmowanych w czasie Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM. Organizatorzy: Fundacja alter eko, Little Greenfinity oraz Grupa MTP przygotowali szereg atrakcji.

Główny celem Targów Zero Waste jest edukacja, promocja i upowszechnianie towarów i usług, umożliwiających redukcję wytwarzania odpadów. Targi to całodniowe panele dyskusyjne i wykłady poświęcone tematowi zero waste w domu, pracy i w podróży. Są one doskonałą okazją do poznania prostych rozwiązań, które pomogą zredukować produkcję odpadów od zaraz. Targom Zero Waste towarzyszą również warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych oraz konkursy z nagrodami zero waste i zbiórka telefonów komórkowych oraz baterii. Targi Zero Waste to przede wszystkim bogate grono wyjątkowych wystawców, którzy oferują  produkty i usługi zaprojektowane tak, by odpadów nie produkować i by wykorzystywać wtórnie to, co mogłoby stać się odpadem.

Dzieci biorące udział w warsztatach zorganizowanych przez pracownice  Wydziału Gospodarki Komunalnej, miały za zadanie wykonać zabawki z rolki, m.in. motyle, sowy i słonie, a także karmniki dla ptaków oraz pudełka na różności z wytłoczek po jajkach. Młodzież oraz dorośli mieli natomiast możliwość samodzielnego ozdobienia specjalnymi pisakami ekotoreb. Kreatywność autorów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Powstało wiele ciekawych toreb.

W piątek udział w warsztatach wzięły grupy zorganizowane, które wcześniej zostały zapisane na warsztaty. W sobotę natomiast wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach otwartych. W nagrodę za wykonanie zadań zainteresowani otrzymali drobne gadżety edukacyjne, m.in.: pocztówki z akcji Czysty Poznań - wspólna sprawa, ekoelementarze oraz przewodniki przyrodnicze przekazane prze Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska. Przedstawiona została prezentacja na temat akcji proekologicznych Wiosenne Porządki i Sprzątanie Świata koordynowanych przez nasz Wydział.

Duży udział w samym wydarzeniu targowym oraz naszych warsztatach jest dowodem nieustannego zapotrzebowania na akcje o charakterze proekologicznym. W mediach lokalnych pojawiły się artykuły informujące o przebiegu wydarzenia.
Dołączone zdjęcia pobrano z elektronicznego wydania Głosu Wielkopolskiego.

Wiecej informacji znajdą Państwo tutaj.