Przedszkole przejdzie energetyczną metamorfozę

Przedszkole nr 144 na os. Czecha czeka modernizacja. W ramach pilotażowego miejskiego projektu obiekt zyska nowe, energooszczędne oświetlenie, a na dachu budynku zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Przedszkole nr 144 przeszło już termomodernizację/ fot. firma Termoenergy inż. Józef Zieleziński, wykonawca prac
Przedszkole nr 144 przeszło już termomodernizację/ fot. firma Termoenergy inż. Józef Zieleziński, wykonawca prac

Liczba zamontowanych paneli została skorelowana z rocznym zużyciem energii elektrycznej w przedszkolu, dzięki czemu obiekt będzie niemal samowystarczalny energetycznie. Dodatkowo, w budynku znajdzie się nowoczesny system monitoringu zużycia mediów, który pozwoli na bieżąco analizować ilość zarówno zużywanej, jak i produkowanej energii.

Przedszkole 144 to pierwszy obiekt oświatowy w Poznaniu, który po przeprowadzonej podstawowej termomodernizacji (ocieplenie ścian i dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej), zostanie doposażony w znaczących rozmiarów instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii.

Miasto Poznań podpisało już umowę z wykonawcą prac - firmą SunEco. Przez najbliższy miesiąc prowadzone będą działania przygotowawcze i projektowe. Prace powinny rozpocząć się w połowie maja. 

Nadzór merytoryczny ze strony Miasta nad realizacją inwestycji sprawować będzie Oddział Miejskiego Energetyka, odpowiedzialny za kreowanie polityki energetycznej Poznania.

WGK/ AJ