Zadbaj o miasto - użyj aplikacji "Poznań w porządku"

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w najbliższym czasie najbezpieczniej będzie pozostać w domu. Jeżeli jednak koniecznie musimy wyjść i po drodze natkniemy się na zalegające na ulicy śmieci lub inne nieprawidłowości dotyczące czystości, najlepiej będzie to zgłosić za pomocą darmowej aplikacji "Poznań w porządku".

Zadbaj o miasto - użyj aplikacji "Poznań w porządku"
Zadbaj o miasto - użyj aplikacji "Poznań w porządku"

Do 27 marca włącznie pracownicy urzędu miasta obsługują klientów w trybie zdalnym - przez internet oraz telefonicznie. To samo tyczy się urzędników z Wydziału Gospodarki Komunalnej, odpowiedzialnych m.in. za czystość w mieście. Jak w takiej sytuacji poinformować ich o nielegalnych wysypiskach śmieci, przepełnionych koszach czy zalegających liściach? Najprościej będzie to zrobić poprzez "Poznań w porządku". Z aplikacji można skorzystać wchodząc na stronę www.porzadek.poznan.pl lub pobierając ją na urządzenia mobilne z systemem Android.

Każdy użytkownik może dodać zgłoszenie zawierające lokalizację problemu, jego kategorię, datę, godzinę, krótki opis oraz zdjęcia. Następnie zgłoszenie jest weryfikowane, po czym zostaje skierowane do właściciela, bądź dysponenta terenu (np. Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, a w przypadku właściciela prywatnego - do straży miejskiej) z prośbą o usunięcie nieporządku.

Wszystkie sprawy są monitorowane na bieżąco, tak aby problemy z zanieczyszczeniami były rozwiązane jak najszybciej, a podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości. Aplikacja pozwala, żeby nieprawidłowości zgłoszone przez jednego użytkownika były obserwowane również przez inne osoby, które interesują się stanem czystości na danym obszarze. Każdy może je śledzić na wirtualnej mapie miasta, na której wyświetlają się wszystkie zgłoszenia wraz z ich statusem. 

Aby zgłoszenie zostało uznane za poprawne i przyjęte do rozpatrzenia, użytkownik musi założyć konto i zalogować się. Zgłoszenie można dodać także bez logowania, ale wymaga to podania adresu e-mail oraz potwierdzenia poprzez kliknięcie w link weryfikacyjny przesłany na wskazany adres.

Przeglądarkowa odsłona aplikacji posiada możliwość powiększenia czcionki i ustawienia dużego kontrastu, co ułatwia korzystanie z niej osobom słabowidzącym.

Co grozi za śmiecenie?

Przypomnijmy, że kodeks wykroczeń przewiduje za zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie od 50 do 500 zł mandatu, a za brak wyposażenia nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów - 100 zł. Z kolei ustawa o odpadach za gromadzenie śmieci poza miejscami wyznaczonymi pozwala straży miejskiej lub policji nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

JZ