Koronawirus nadal groźny

Choć rząd luzuje obostrzenia, lekarze przypominają, że wirus ciągle jest wśród nas. W samym Poznaniu w poniedziałek (20 lipca) zakażonych było 41 osób. Dlatego noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, częste mycie rąk i zachowywanie społecznego dystansu są nadal konieczne.

Różnokolorowe maseczki ochronne wielokrotnego użytku ułożone w okrąg. - grafika artykułu
Noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach nadal jest obowiązkowe

Koronawirus nadal jest obecny w całej Wielkopolsce. Wzrost liczby chorych jest widoczny, choć nadal zakażonych jest niewielu. W poniedziałek, 20 lipca, koronawirusa miało 41 osób w Poznaniu i 12 w powiecie poznańskim. Coraz więcej osób trafia też do izolatorium - w poniedziałek przebywało tam 108 zakażonych. Liczba tymczasowych mieszkańców "Ikara" zwiększa się, ponieważ coraz częściej chorzy przechodzą kwarantannę w miejscu odosobnienia, zamiast we własnych mieszkaniach. To jeden ze sposobów na ograniczanie rozprzestrzeniania się Covid-19 - lekarze przypominają jednak, że nic nie zastąpi dbałości o higienę i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. 

- Wirus nie zniknął, nadal jest nieprzewidywalnym przeciwnikiem - mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. - Dlatego należy obowiązkowo pamiętać, że ciągle żyjemy w czasie epidemii. Nawet jeśli okresowo liczba zakażeń może się zmniejszać, to dane statystyczne mówią same za siebie. W dalszym ciągu powinniśmy nosić maseczki, zachowywać reżim sanitarny, często myć ręce i zachowywać bezpieczną odległość w przestrzeni publicznej. Tymczasem na urlopie z przerażeniem obserwuję, że na Wybrzeżu maseczki noszone są incydentalnie.

Jak zapobiegać zakażeniom

Minimalna odległość między pieszymi powinna wynosić 2 metry (od 21 lipca: 1,5 metra). Wyłączeni z tego obowiązku są m.in. rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby z niepełnosprawnością oraz wszyscy, którzy zasłaniają usta i nos. 

Maseczki - lub inny rodzaj zasłaniania ust i nosa - należy nosić w sytuacji, gdy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych (od 21 lipca: 1,5-metrowej). Oznacza to, że trzeba ich używać również na świeżym powietrzu, jeśli nie da się zachować odpowiedniej odległości. 

Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeni zamkniętej - w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepach, w kinie i teatrze, u lekarza, w kościele, w szkole, na uczelni czy w urzędzie.

Maseczki można zdjąć w lesie, w restauracji lub barze - po zajęciu miejsca przy stole, podczas jedzenia lub picia; także w wagonach WARS; w pracy - jeśli nie ma styczności z osobami z zewnątrz. 

Niezbędna jest też odpowiednia higiena: ręce należy myć często i długo (20-30) sekund, wodą z mydłem - lub je dezynfekować przy użyciu odpowiednich płynów.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus

AW

sieci społecznościowe