Koronawirus - pomoc dla rodziców i dzieci

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Jak wytłumaczyć im, na czym polega choroba COVID-19 i jak się przed nią uchronić? UNICEF Polska przygotował zestaw najważniejszych informacji i stronę internetową, która pomoże znaleźć odpowiedzi na dziecięce pytania. 

Eksperci UNICEF polecają, by nie straszyć dzieci/ fot. mat UNICEF
Eksperci UNICEF polecają, by nie straszyć dzieci/ fot. mat UNICEF

Poznań stara się o włączenie do grona Miast Przyjaznych Dzieciom. Dlatego UNICEF Polska, wspierając działania samorządu, poleca stronę internetową http://unicef-koronawirus.pl/ oraz dwa dokumenty, które mogą pomóc rodzicom i dzieciom. Można tam znaleźć najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa oraz tego, jak rozmawiać o nim z dzieckiem.

UNICEF radzi, by pytać dziecko wprost i słuchać uważnie tego, co ma do powiedzenia, nie bagatelizując jego obaw. Warto być szczerym i wyjaśnić sytuację w sposób przyjazny. Jeśli dziecko zada trudne pytanie, można wykorzystać tę sytuację, by wspólnie poszukać odpowiedzi, np, korzystając z informacji zawartych na stronie Światowej Organizacji Zdrowia. Inne warte odwiedzenia strony to ministerialny portal poświęcony koronawirusowi: https://www.gov.pl/web/koronawirus, a informacje dotyczące Poznania można znaleźć na miejskiej stronie poznan.pl/koronawirus.

Eksperci UNICEF polecają, by nie straszyć dzieci, ale zachęcać je do regularnego mycia rąk. Można przy tym wykorzystać metodę nauki poprzez zabawę. Warto też nauczyć najmłodszych kichania oraz kasłania przy zasłanianiu twarzy łokciem oraz wyjaśnić, że najlepiej nie zbliżać się do osób, które mają objawy choroby.

Ważne jest, by zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa i wytłumaczyć, że wielu dorosłych w tym czasie robi wszystko, aby sytuacja jak najszybciej wróciła do normy. Warto też, aby najmłodsi wiedzieli, że ludzie są życzliwi i pomagają sobie nawzajem. Można podzielić się z nimi pozytywnymi historiami ludzi, którzy ciężko pracują, aby powstrzymać epidemię i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. 

Więcej informacji o tym, jak rozmawiać o koronawirusie z dziećmi i jak pomóc im łagodnie przejść przez czas izolacji społecznej, można znaleźć również na stronie internetowej poznańskiego Centrum Inicjatyw Rodzinnych: https://pcs-poznan.pl/index.php/pl/centrum-inicjatyw-rodzinnych. Można tam znaleźć pomysły na aktywność fizyczną z dziećmi w domu i podpowiedzi, jak zagospodarować czas przedszkolakowi czy jakie strony warto razem z pociechami odwiedzić w internecie.

Miasto Poznań w 2019 roku przystąpiło do procedury, która pozwoli oficjalnie zaliczyć stolicę Wielkopolski do grona Miast Przyjaznych Dzieciom UNICEF. Po złożeniu wniosku Poznań rozpocznie fazę przygotowawczą, skupiającą się na przygotowaniu diagnozy sytuacji dzieci w mieście oraz planu działań na rzecz najmłodszych.

Program "Miasto Przyjazne Dzieciom" zakłada realizację długotrwałego procesu, który obejmuje zaplanowanie i wprowadzenie w życie działań służących poprawie jakości życia dzieci oraz ich  rozwojowi zarówno pod względem zdrowotnym, edukacyjnym, jak i społecznym.

AW

Załączniki