#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! [AKTUALIZACJA]

Poznańska kultura nadal działa - choć z konieczności w sieci. Instytucje kultury, także te pozarządowe, zawiesiły działalność stacjonarną, ale nie zwalniają obrotów. Zapraszamy na wycieczki po wystawach, projekcje filmowe czy koncerty, w których weźmiecie udział bez wychodzenia z domu. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach w poznańskiej kulturze! [AKTUALIZACJA: 30.03.20].

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!
#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Barak Kultury 

Poznańska fundacja organizuje wirtualne... biuro podróży. W pierwszą wędrówkę Barak Travel zabierze widzów kulturoznawca prof. Krzysztof Moraczewski, muzykę stworzył Szymon Walenciak, nagranie zrealizował Kamil Krotofil. W planach kolejne odcinki!

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników podcasty. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na Youtube i w serwisie Spotify. Wśród nich m.in. 4 odcink nagrań z serii Kanon lektur nieczytanych ("Lalka", "Wesele", "Chłopi", "Potop", "Dziady", "Pan Tadeusz", "Cierpienia młodego Wertera", "Ludzie bezdomni", "Nad Niemnem", "Granica").

Na kanałach biblioteki na YT i w serwisie Spotify pojawiają się także nagrywane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej -  Edgara Allana Poe, Agathy Christie czy Joanny Chmielewskiej.

W ramach cyklu BRACZytanki biblioteka zadba również o najmłodszych czytelników. Na YT instytucji ukazują się krótkie filmy, na których bibliotekarze czytają dzieciom bajki. 

 • LIVE: wtorek, 31 marca (godz. 16:00) - "Wielkanoc na Wileńszczyźnie". Na profilu Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny wykład online poprowadzi Agata Kalinowska, która opowie o tym, czym różni się Wielkanoc na Wileńszczyźnie od polskich tradycji. 
 • LIVE: sobota, 4 kwietnia (godz. 10:00) - "Święta z tradycją. Wielka Noc" - podczas wirtualnego spotkania w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza uczestnicy dowiedzą się o najstarszych tradycjach związanych ze świętami Wielkanocy. 
 • LIVE: sobota, 4 kwietnia (godz. 13:00) - "Powtórka przed, czyli wykłady dla maturzystów online", to propozycja dla  wszystkich podchodzących w tym roku do matury. Dzięki cyklowi bezpłatnych spotkań, można usystematyzować swoją wiedzę z zakresu języka polskiego bez wstawania z kanapy. 
 • LIVE: sobota, 18 kwietnia (godz. 13:00) - "Powtórka przed, czyli wykłady dla maturzystów online".

Centrum Kultury Zamek

Zamek zaprasza na wirtualne wycieczki po dwóch wystawach - "Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni" z audiodeskrypcją prac oraz "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst".

Na zamkowym kanale Youtube dostępne są relacje ze spotkań literackich czy wiersze czytane przez poetów podczas festiwalu Poznań Poetów. Rozmowy z autorami można znaleźć także na blogu zamekczyta.pl

Zamek wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli i wykładowców akademickich.Centrum Praktyk Edukacyjnych na swojej stronie i profilu na Facebooku udostępnia darmowe narzędzia do prowadzenia edukacji zdalnej.

Dziać się będzie także w Kinie Pałacowym, które przeniosło się do sieci. Na profilu w mediach społecznościowych kino udostępnia filmy nagrodzone na festiwalu OFF CINEMA. 

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

CTK TRAKT przygotowało propozycje spotkań z dziedzictwem online w czterech obszarach tematycznych - interpretacji dziedzictwa, #dziedzictwadlaklimatu, akademii online i rodzinnym. Wszystko to dziać się będzie za pośrednictwem kanałów na Facebooku: Bramy PoznaniaTraktu Królewsko-CesarskiegoFest FyrtlaPoznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci oraz na Instagramie. Szczegóły tutaj

Dodatkowo na profilach FB Bramy Poznania oraz Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci są publikowane nagrania związanych z historią miasta oraz rodzinne zadania-wyzwania do zrealizowania w domu po odsłuchaniu opowieści.

Centrum Sztuki Dziecka

Najlepsze filmy dla dzieci w jednym miejscu? Codzienne rekomendacje można znaleźć na fanpejdżu Centrum Sztuki Dziecka na Facebooku.

Centrum startuje także ze spektaklami online na swoim FB i kanale YT

 • LIVE: wtorek, 31 marca (godz. 17:00) - streaming spektaklu dla najmłodszych (4+) odbiorców.

CYRYL / Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Można tu prześledzić historię poznańskich zabytków, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne czy filmy.

Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec "56 czy Marzec "68.

Estrada Poznańska

Kabaret Tey, Zbigniew Górny, Małgorzata Ostrowska, Lombard - co ich łączy? Wszyscy zaczynali na deskach Estrady Poznańskie, która obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano 16-odcinkowy cykl podcastów o historii rodzimej sceny muzycznej. W pierwszym odcinku wystąpi Małgorzata Ostrowska. Do posłuchania tutaj

Estrada na swojej stronie internetowej udostępnia również ilustrowaną książeczkę, przygotowaną na potrzeby cyklu Dzieciaki na Piętrze, pt. "Zwierzyniec", a także publikację dot. zeszłorocznej edycji projektu Kulturalny Stary Rynek. 

Filharmonia Poznańska

Zamknięta filharmonia nie oznacza, że musimy rezygnować z kontaktu z muzyką klasyczną. W piątki o godz. 19:00 muzycy zapraszają na koncerty online. Występy są dostępne na stronie internetowej tylko w godzinach transmisji. 

Warto również odwiedzić fanpejdż filharmonii na Facebooku. Pojawiają się tam m.in. rekomendacje dzieł oraz utworów (i ich wykonań dostępnych w sieci), które były zaplanowane w programie. Ponadto na melomanów czekają wypowiedzi i osobiste refleksje dyrygentów czy solistów, którzy opowiadają o swoich ulubionych dziełach i kompozytorach

Galeria Miejska Arsenał 

Bramy Arsenału pozostają zamknięte, jednak galeria nie przerywa pracy i zaprasza na swój fanpejdż, gdzie co środę o godz. 13:00 transmitowane na żywo będą relacje z wystaw i innych różnorodnych projektów. 

 • środa, 1 kwietnia (godz. 13:00) - "Bieguny. Dialogi młodych: INNY - edycja 2." - oprowadzanie live po wystawie będącej zwieńczeniem drugiej edycji, realizowanego wspólnie z UAP, projektu "Bieguny. Dialogi młodych". 

Muzeum Narodowe w Poznaniu

"Muzeum w czasach zarazy" taką akcję proponuje swoim gościom Muzeum Narodowe w Poznaniu. Na profilach w mediach społecznościowych są udostępniane kolekcje znajdujące się w zasobach MNP i oddziałów, w tym Muzeum Sztuk UżytkowychMuzeum Historii Miasta PoznaniaWielkopolskiego Muzeum WojskowegoMuzeum EtnograficznegoMuzeum Pałacu w RogalinieZamku w Gołuchowie oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Na Facebooku MNP publikowane są po dwa obiekty: dzieło na dzień dobry i dzieło na dobranoc. Ponadto zespół z Muzeum Pałacu w Rogalinie w weekendy od godz. 12:00 (sobota i niedziela) zaprasza na wirtualne zwiedzanie obiektu.

Muzeum Archeologiczne 

Muzealnicy połączyli stare z nowym - eksponaty archeologiczne z nowoczesnymi technologiami. Wystarczy pobrać darmową aplikację (systemy Android i iOS), dzięki której możemy oglądać ekspozycje i poczytać o prezentowanych na nich eksponatach. Na stronach www.muzarp.poznan.pl oraz www.rezerwat.muzarp.poznan.pl stopniowo publikowane będą również prezentacje z opisami wystaw stałych i wcześniej eksponowanych wystaw czasowych. 

Pawilon

"Transmisje" to nowy cykl spotkań z muzyką eksperymentalną. Co sobotę na profilach LAS-u i Pawilonu dostępne będą sety dj'skie i live acty. To jednak nie wszystko co przygotował Pawilon. Aktualności związane z ich działalnością można znaleźć na stronie: http://pawilon.org.

Palmiarnia Poznańska

Trochę egzotyki w domu? Codziennie na swoim Facebooku palmiarnia publikuje informacje o ciekawych, inspirujących roślinach znajdujących się w ich kolekcji. Zielonych inspiracji można szukać pod postami oznaczonymi #prostozpalmiarni. 

Palmiarnia nie zapomina też o najmłodszych i tych trochę starszych wielbicielach roślin. Ogłoszony właśnie konkurs dla dzieci i młodzieży na pracę plastyczną, lub pisemną związana tematycznie z palmiarnią, to atrakcyjna propozycja rozwijająca wyobraźnię i talenty artystyczne młodych osób. Tematem przewodnim konkursu pod nazwą "Napisz do Palmiarni!" są rośliny, a zadania są zróżnicowane w zależności od wieku uczestników. Prace można przesyłać do 30 kwietnia na adres konkursy@palmiarnia.poznan.pl. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zobacz: szczegółowe informacje o konkursie "Napisz do Palmiarni!". 

Pix.house 

Pix.house zrobił nie lada prezent wszystkim miłośnikom fotografii. Na stronie internetowej udostępnił online darmowe wersje trzech swoich książek - "Kruche medium. Rozmowy o fotografii", "Fotograf poeta. Katastrofa humanistów" i "Kruche medium. Rozmowy o fotografii 2".

"Pies o dwóch ogonach" to tytuł wystawy, po której 23 marca oprowadził sam artysta - Michał Adamski. Wydarzenie wciąż można zobaczyć - link do oprowadzania. Tematem prac Adamskiego są współczesne Węgry. Fotografując je skupił się na relacjach między rządem a społeczeństwem, stojącym pomiędzy rzeczywistością a propagandową wizją silnego państwa. 

Pix.house zapraszama również na bezpłatne konsultacje online projektów z obszarów fotografii dokumentalnej i reporterskiej. Za nami pierwsze fotospotkanie. Jak wyglądało? Link do pierwszego odcinka.  Na wydarzenie obowiązują zapisy. Szczegóły - link tutaj

 • LIVE: czwartek, 2 kwietnia (godz. 16:00) - termin kolejnych konsultacji. Jedna tura konsultacji trwa 30 min. Wydarzenie odbywa się na FB galerii

Przyroda na czas kwarantanny

Wspólny facebookowy projekt poznańskich wielbicieli kultury i edukacji  Dom BajekOgrodowa AlternatywaProjekt ZieleniakSpotkania Z Przyrodą i Tomek leśny stolarz. Już teraz na wydarzeniu Przyroda na czas kwarantanny można znaleźć treści dla dzieci i rodziców, związane z poznawaniem tajemnic fauny i flory.  

Stowarzyszenie Architektów Polskich Poznań

Dwa razy w tygodniu - w niedzielę i w czwartek, zawsze o godz. 20:00 SARP zaprasza do wspólnego oglądania dokumentów o architekturze i designie. Linki do filmu udostępniony zostanie w dniu wydarzenia na facebooku

Studio Aktorskie STA

Facebookowa premiera wyprodukowanego m.in. ze wsparciem Miasta Poznań filmu "Speed Love" miała miejsce w niedzielę, 22 marca. W komedii w reż. Rafała Jerzaka i Marka Domagały zagrali aktorzy poznańskich teatrów dramatycznych, studenci STA oraz gościnnie zaproszone gwiazdy z Janem Peszkiem na czele - link nadal jest dostępny tutaj

Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej

Czym jest nadzieja? Skąd się bierze? Co to za narzędzie? Monika Popiel i Paweł Świerczek zapraszają na warsztaty, podczas których wspólnie z uczestnikami zastanowią się jak i do czego można użyć nadziei. Zajęcia odbędą się w dwóch turach: 28 marca oraz 4 kwietnia. Obowiązują zapisy. Szczegóły tutaj

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

"Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, a także "Halka" czy "Paria" Stanisława Moniuszki - to spektakle online oferowane przez poznańską operę. Do obejrzenia na stronie Teatru Wielkiego.

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego

Organizatorzy najsłynniejszego konkursu skrzypcowego proponują przepięknie ilustrowaną książkę autorstwa Anna Czerwińska-Rydel. Można ją pobrać bezpłatnie w formie ebooka

Teatr Animacji 

Moc atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych przygotował Teatr Animacji. "Baśń o trzech konikach"  to inspirowana motywami ludowymi bajka, przypominająca, że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci. Fani wycinanek także znajdą coś dla siebie tutaj i tutaj. Garść inspiracji do tworzenia własnych wycinanek - link.  Teatr udostępni także pakiet edukacyjny, który przybliży dzieciom tradycję ludową. Zachęcamy do śledzenia profilu TM.

Teatr Fuzja

"Wesoły Ryjek powraca", "Żubr Pompik" i "Pan Kuleczka" - aktorzy Teatru Fuzja zapraszają na cykl "Poczytajki", czyli dobranocki w czasie kwarantanny. Do posłuchania (i oglądania) na kanale Youtube

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Wykładowcy zapraszają na przerwę! "UAMówi - 11:00" - to hasło cyklu krótkich wykładów na żywo, które można oglądać na facebookowym profilu uczelni. Prelekcje mają około 30 minut. Ich tematyka jest bardzo różna. Wykłady rozpoczynają się zawsze o godz. 11:00.

 • LIVE: środa, 1 kwietnia - prof. Anna Goździcka-Józefiak, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa: Natura wirusów.
 • LIVE: piątek, 3 kwietnia - prof. Maciej Michalski, Wydział Historii: Jak uniwersytet kreował przestrzeń miejską Poznania?
 • LIVE: poniedziałek, 6 kwietnia - prof. Bogumiła Kaniewska, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej: Książka jako przedmiot badań.
 • LIVE: środa, 4 kwietnia - prof. Ryszard Naskręcki, Wydział Fizyki: Co to znaczy mieć dobry wzrok i dlaczego to jest takie ważne?
 • LIVE: piątek, 17 kwietnia - prof. UAM Szymon Ossowski, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa: Jak Cię widzą tak Cię piszą. Zasady skutecznej komunikacji w życiu codziennym. 

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

"Zostań w domu i oglądaj naszą kolekcję" - pod takim hasłem muzeum prezentuje na swojej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych eksponaty z wystaw stałych wraz z ich opisem. Od poniedziałku do piątku każdy z oddziałów przedstawia jeden wybrany zabytek. 

Już teraz na wirtualne oprowadzanie po wystawie czasowej "Mundur polskich wojsk pancernych 1919-2019" zaprasza jej kurator, Krzysztof Jankowiak.

JZ/MK/IZ