Nauczanie zdalne - pomoc dla uczniów i nauczycieli

Poradniki i materiały przydatne podczas nauczania online, korepetycje i szkolenia przez internet - to pomoc, którą w dobie zdalnego kształcenia mają do dyspozycji uczniowie i nauczyciele.

Instytutu Rozwoju Aktywności, Miasto Poznań i Centrum Inicjatyw Rodzinnych zapraszają na bezpłatne korepetycje pt."Korki w Mieście 2020"
Instytutu Rozwoju Aktywności, Miasto Poznań i Centrum Inicjatyw Rodzinnych zapraszają na bezpłatne korepetycje pt."Korki w Mieście 2020"

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte do 10 kwietnia, czyli świąt Wielkiej Nocy. MEN do tej pory nie poinformowało, czy termin ten zostanie wydłużony, lecz nie wyklucza takiej możliwości. Nie zwalnia to z pracy uczniów i nauczycieli. Znowelizowane przepisy określają zasady kształcenia na odległość. 

Korki przez internet

Instytutu Rozwoju Aktywności, Miasto Poznań i Centrum Inicjatyw Rodzinnych zapraszają na bezpłatne korepetycje pt. "Korki w Mieście 2020". Program jest skierowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Zajęcia ze względu na obecną sytuację zostały przeniesione do internetu. Uczniowie - tak, jak do tej pory - będą mogli korzystać z zajęć w formie korepetycji.  Jedyne czego potrzebują to komputer z podłączeniem do internetu oraz mikrofon z głośnikami i kamerą. Zajęcia będą realizowane przez najbliższe miesiące wspomagając uczniów w realizacji programu nauczania.

O szczegółach projektu można przeczytać na stronie Poznańskiego Centrum Świadczeń oraz Instytutu Rozwoju Aktywności

Dla maturzystów

Maturzyści mogą zdalnie sprawdzić swoje umiejętności przed czekającym ich egzaminem. Od 2 kwietnia, codziennie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu publikowane są arkusze próbnej matury. Materiały zostały przygotowane zarówno w wersji standardowej, jak i dostosowanej do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Zgodnie z wytycznymi CKE, prace maturalne uczniowie mają wysłać do sprawdzenia swoim nauczycielom. 

Dotychczasowe arkusze można znaleźć na stronie CKE oraz OKE.

Pomoc dla nauczycieli

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z ze zdalną edukacją. Na swojej stronie - w zakładce "Materiały do pracy on-line" - prezentuje porady i rozwiązania przydatne w czasie kształcenia na odległość. Znaleźć tam można kompleksowe vademecum skierowane do dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców oraz bardziej szczegółowe poradniki przypisane do konkretnych przedmiotów. Materiały zamieszczono na stronie ODN w Poznaniu

Pracownicy oświaty mogą też skorzystać z webinariów dotyczących zdalnego nauczania. Więcej informacji w artykule: Webinaria - nauczanie zdalne.

Szkolenia online dla nauczycieli organizuje też Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szczegóły na stronie MEN.

Warto wiedzieć, że na czas zawieszenia zajęć wydawcy edukacyjni zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki udostępnili bezpłatnie elektroniczne wersje podręczników. Uczniowie i nauczyciele mogą pobierać ze stron internetowych wydawnictw nie tylko książki, ale również inne materiały dydaktyczne. Więcej informacji na stronie MEN.

Propozycję materiałów dydaktycznych oraz przykładowe scenariusze lekcji nauczyciele oraz wszyscy zainteresowani mogą znaleźć także na ministerialnej stronie Zdalne Lekcje

AJ