Nowy zbiornik na tlen medyczny w szpitalu im. J. Strusia

W szpitalu im. J. Strusia działa już nowy zbiornik na tlen medyczny. Konstrukcja o pojemności 30 tysięcy litrów zapewni w razie potrzeby łatwy dostęp do tlenu przy wszystkich szpitalnych łóżkach.

Nowy układ jest w stanie zapewnić dostępność tlenu w instalacji przy wszystkich szpitalnych łóżkach
Nowy układ jest w stanie zapewnić dostępność tlenu w instalacji przy wszystkich szpitalnych łóżkach

Nowy zbiornik na tlen medyczny wraz z parownicą został już zamontowany i napełniony, a następnie podpięty do instalacji i uruchomiony. Ma pojemność 30 tysięcy litrów - to pięć razy więcej, niż poprzedni, z którego korzystał szpital. 

Ogromna pojemność przekłada się na większą wydajność całego układu, która wynosi aż 647 normalnych metrów sześciennych na godzinę przy pracy przez 7 dni w tygodniu, 24h na dobę. Oznacza to, że nowy układ jest w stanie zapewnić dostępność tlenu w instalacji przy wszystkich szpitalnych łóżkach. 

To bardzo ważne, ponieważ w leczeniu szpitalnym tlen medyczny odgrywa istotną rolę w wielu dziedzinach: jest niezbędny nie tylko do użycia respiratorów podczas intensywnej opieki medycznej, ale przydaje się także w anestezjologii, chirurgii, reanimacji, a nawet przy odbudowie tkanek i w leczeniu bólu.

Cała inwestycja, obejmująca postawienie dwóch fundamentów (pod parownicę oraz pod zbiornik) oraz modernizacja instalacji kosztowała ok. 130 tys. zł brutto, została sfinansowana ze środków rządowych. Dotychczasowy zbiornik, z którego wcześniej korzystał szpital, pełni teraz rolę rezerwowego.

AW