Poznańska Nagroda Literacka - gala w listopadzie

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, podjęto decyzję o zmianie daty wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej - zamiast w maju, jej laureatów poznamy we wrześniu i w listopadzie.

W 2019 roku Nagrodę im. Adama Mickiewicza odebrał Wiesław Myśliwski, wybitny prozaik i dramaturg
W 2019 roku Nagrodę im. Adama Mickiewicza odebrał Wiesław Myśliwski, wybitny prozaik i dramaturg

Poznańską Nagrodę Literacką zainicjowali wspólnie Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM bezpośrednio po śmierci Stanisława Barańczaka. Ustanowioną ją z myślą o docenieniu zarówno uznanych mistrzów słowa, jak i jego innowatorach. Nagroda im. Adama Mickiewicza (w wysokości 60 tys. zł) przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) trafia do twórców, którzy mimo młodego wieku wnieśli już swój wkład w rozwój języka polskiego, niezależnie od formy ich twórczości. 

Zwyczajowo nazwiska laureata i nominowanych poznawaliśmy wiosną - w tym roku jednak ogłoszone zostaną w drugiej połowie września 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 20 listopada 2020 roku w Centrum Kultury Zamek - miejskiej instytucji kultury, która jest głównym partnerem fundatorów nagrody. 

Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2015 roku, laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont oraz Wiesław Myśliwski. Dotychczasowymi laureatami Stypendium im. Stanisława Barańczaka są Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk.

AJ