Ruszyła budowa szpitala tymczasowego na MTP

W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) powstanie szpital tymczasowy, który zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19. W obiekcie ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. 

Zdjęcie: w pasażu targowym trzy mikrofony (oddalone od siebie), przy nich stoją mężczyźni w garniturach i maseczkach: Jacek Jaśkowiak, Łukasz Mikołajczyk i Tomasz Kobierski - grafika artykułu
Szpital tymczasowy będzie oddawany do użytku etapami

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem pawilonów na potrzeby szpitala. Trwa dostosowanie infrastruktury i rozprowadzanie instalacji technicznych. Przygotowanie wszystkich obiektów potrwa około 21 dni. Do użytku placówka oddawana będzie etapami.

-  Zgodnie z umową podpisaną z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi do końca listopada w Poznaniu zostanie uruchomiony szpital tymczasowy. Prace nad tym projektem trwają już od kilku tygodni, co widać po pawilonach, które niebawem zostaną wypełnione łóżkami dla chorych z powodu koronawirusa - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. - Budowa szpitala tymczasowego jest finansowana przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego i stanowi część strategii poszerzania bazy łóżkowej w każdym z województw. Wykorzystujemy hale targowe, które stałyby puste, co jest również korzyścią dla Poznania. Jestem niezwykle zbudowany współpracą z prezydentem miasta i prezesem MTP. Bez wszystkich rąk na pokładzie budowa szpitala byłaby niemożliwa. Dziękuję też kadrze szpitala im. J. Strusia oraz prof. Andrzejowi Tykarskiemu, rektorowi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu  ­- dodaje wojewoda.

Szpital tymczasowy zorganizowany zostanie w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu oraz pawilonie 13, na powierzchni ponad 30 tys. mkw. W halach wydzielone będą sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala. 

Placówka będzie dysponowała pracownią tomografii komputerowej oraz pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Na terenach przyległych wyznaczone będą: strefa dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Przy targach zamontowany zostanie zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny. 

- Zorganizowanie szpitala tymczasowego na terenie MTP to skomplikowane przedsięwzięcie, które nie byłoby możliwe bez sprawnej współpracy Miasta z wojewodą, bez zaangażowania lekarzy oraz Targów. Poznań może być pod tym względem dla innych miast przykładem - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Jako samorząd zapewniliśmy odpowiednią infrastrukturę, ale to nie wystarczy. Potrzebny jest jeszcze personel, który będzie opiekował się pacjentami. Nabór ruszył, osoby zainteresowane mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej. Są już pierwsi chętni. Dziękuję również pracownikom szpitala im. J. Strusia, którzy już w marcu uświadomili mi, jak dużym zagrożeniem może być koronawirus, co pozwoliło nam wyprzedzić działania rządu. Dzięki zaangażowaniu poznaniaków i lokalnych przedsiębiorców udało nam się wiosną zebrać ok. 10 mln zł, które były wsparciem dla szpitala. 

Pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu. Od początku pandemii koronawirusa pełni on w Wielkopolsce wiodącą rolę w leczeniu zakażonych osób. Dziś jest szpitalem drugiego i trzeciego poziomu zabezpieczenia dla najciężej chorych pacjentów z COVID-19. Janowi Sawiczowi, zastępcy dyrektora ds ekonomiczno-administracyjnych w szpitalu im. J. Strusia, powierzone zostało przygotowanie organizacyjne do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym. 

Z kolei wojewoda Łukasz Mikołajczyk w związku z organizacją szpitala covidowego na terenie MTP powołał zespół złożony z lekarzy, specjalistów od sprzętu medycznego i infrastruktury szpitalnej. Pełnomocnikiem wojewody ds. medycznych została lek. med. Luiza Maria Korol, a pełnomocnikiem ds. technicznych - Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Miejsce, które zawsze było dumą Poznania i całej Wielkopolski, które gościło międzynarodowe kongresy i targi, teraz zmieniamy w szpital tymczasowy - mówił Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupy MTP. - To nie jest łatwe zadanie, dlatego dziękuję pracownikom za pełne zaangażowanie. Grupa MTP od marca wspierała rząd i samorząd w walce z wirusem:  oddawaliśmy hale na potrzeby magazynów, zapewnialiśmy transport, nasza gastronomia serwowała bezpłatne posiłki lekarzom. Dziś idziemy dalej. Część hal targowych będzie zaadaptowana na potrzeby szpitala, ale niektóre elementy wymagają prac budowlanych. Przykładem może być posadowienie zbiornika na tlen, który - pełny - może ważyć nawet 27 ton. Niezbędne są więc fundamenty, które zostały już wylane. Wkrótce zostanie rozłożona instalacja podająca tlen do łóżek, a także pozostałe dwie instalacje: sprężonego powietrza i próżni do łóżek respiratorowych. Meble, ścianki działowe i wyposażenie częściowo czeka już w magazynach, częściowo jest już zamówione. Czekamy na dostawę części sprzętu z Agencji Rezerw Materiałowych, pozostałą część wypożyczymy od firm działających na rynku.  

Obecnie trwa dalszy nabór lekarzy i personelu medycznego do pracy w szpitalu tymczasowym. Zadanie to realizuje wojewoda wielkopolski we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Uruchomiono specjalną stronę internetową, za pomocą której do pracy w tworzonej placówce mogą zgłaszać się chętni - www.szpitaltargi.pl. Do środy (4.11) zgłosiło się już 568 osób, w tym 35 lekarzy różnych specjalności. Chęć pracy zadeklarowało również 105 studentów i studentek medycyny. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane

AW

sieci społecznościowe