Senior w domu

Centrum Inicjatyw Senioralnych przygotowało poradnik dla wszystkich starszych mieszkanek i mieszkańców miasta. W jednym miejscu można znaleźć najciekawsze propozycje na aktywne i ciekawe spędzenie czasu - bez wychodzenia z domu. To m.in. ćwiczenia, wirtualne spacery, wykłady, słuchowiska, spektakle oraz koncerty. 

Swoje propozycje przygotowało m.in. Centrum Kultury Zamek
Swoje propozycje przygotowało m.in. Centrum Kultury Zamek

Cały zestaw informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrum Inicjatyw Senioralnych: https://centrumis.pl/senior-w-domu1.html

Są tam m.in. linki do filmików, które pomogą zachować aktywność. To np. transmitowane na żywo zajęcia w ramach programu Trener Senioralny, e-rehabilitacja z Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznych Usług Medycznych czy program profilaktyczny przygotowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia. 

Nie brakuje też odnośników do wydarzeń naukowych, takich jak "UAMówi - 11:00" - cyklu krótkich wykładów na żywo, które można oglądać na facebookowym profilu uczelni. Prelekcje mają około 30 minut.  Sporo ciekawostek na temat przyrody można znaleźć również na profilu facebookowym Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Lista wydarzeń i propozycji kulturalnych, z jakich można skorzystać, nie wychodząc z domu, również jest długa. Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników nagrania - to m.in. Kanon lektur nieczytanych oraz nagrywane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej. Centrum Kultury "Zamek" zaprasza m.in. na wirtualne wycieczki czy relacje ze spotkań literackich, a Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT przygotowało propozycje spotkań z dziedzictwem. 

CYRYL i Poznańskie Archiwum Historii Mówionej prezentują tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania oraz kolekcję nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. Z kolei Estrada Poznańska przygotowała 16-odcinkowy cykl słuchowisk o historii rodzimej sceny muzycznej (odcinki m.in. o Małgorzacie Ostrowskiej, Zbigniewie Górnym, kabarecie Tey).

Relacje z wystaw proponuje również Galeria Miejska Arsenał, a w ramach akcji "Muzeum w czasach zarazy" na profilu facebookowym Muzeum każdego dnia publikowane są informacje na temat dwóch obiektów: dzieło na dzień dobry i dzieło na dobranoc.

"Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, a także "Halka" czy "Paria" Stanisława Moniuszki - to spektakle online oferowane przez poznańską operę. Organizatorzy festiwalu Malta przygotowali selekcję maltańskich debat na placu Wolności

Można też poczytać online "Senioralny Poznań" - jego kwietniowe wydanie w dużej mierze poświęcone zostało tematom związanym z epidemią koronawirusa. Przeczytać w nim można m.in. apel Prezydenta Poznania do poznańskich seniorek i seniorów. Jest też sporo informacji na temat wsparcia dla starszych osób, które uruchomiło miasto.

Więcej informacji i odnośniki na stronie: https://centrumis.pl/senior-w-domu1.html

CIS/AW