Testy na koronawirusa przy Stadionie Poznań

Przy Stadionie Poznań działa już mobilny punkt wymazów. Poznaniacy mogą tam bezpiecznie, bez wysiadania z samochodu sprawdzić, czy są zakażeni koronawirusem. Wymazy pobierają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Aby skorzystać z bezpłatnego wymazu, należy najpierw zarejestrować się w sanepidzie, dzwoniąc pod numer: 61 65 68 075
Aby skorzystać z bezpłatnego wymazu, należy najpierw zarejestrować się w sanepidzie, dzwoniąc pod numer: 61 65 68 075

Mobilny punkt poboru wymazów - Test&GO - będzie działać na parkingu przy stadionie przez  trzy dni, od poniedziałku do środy w godzinach 10-19. Powstał na wniosek wojewody wielkopolskiego, przy współpracy Miasta Poznania, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz żołnierzy WOT. Aby skorzystać z bezpłatnego wymazu, należy najpierw zarejestrować się w sanepidzie, dzwoniąc pod numer:  61 65 68 075.

- Punkt został stworzony dla potrzeb mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego - wyjaśnia Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. - Oczywiście możemy zadawać sobie pytania czy punkt drive-thru w Poznaniu jest potrzebny? Czy pomaga ratować życie i zdrowie badanych osób? Czy jest oczekiwany przez mieszkańców? Na każde z tych pytań z przekonaniem odpowiem: tak.  W 8 punktach, jakie powstały dotychczas w województwie, wykonano prawie 7 tysięcy testów. Wyniki 453 z nich okazały się dodatnie. 

Na miejsce przeprowadzania wymazów wybrano parking przed Stadionem Poznań - musiała to być lokalizacja z dobrym dojazdem, dostępna dla wszystkich mieszkańców. Było to możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu Miasta Poznania.

- Przygotowanie było błyskawiczne - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - W czwartek dostaliśmy telefon od wojewody, że jest taka potrzeba - a w poniedziałek już wszystko działa. Miasto Poznań było odpowiedzialne za dużą część logistyki: odpowiednie oznakowanie, ustawienie barierek, zapewnienie wyżywienia dla żołnierzy, wreszcie samo zapewnienie odpowiedniej lokalizacji - tu należą się podziękowania dla spółki-córki Amiki Wronki, Marcelin Management za udostępnienie miejsca. Sytuacja epidemiologiczna w Poznaniu napawa optymizmem, ale apeluję do mieszkańców miasta: zachowajmy czujność i dystans społeczny, przestrzegajmy zasad higieny.

Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. W strefie wyczekiwania samochody czekają na wjazd - w tym czasie kierowca i pasażerowie mogą zapoznać się z treścią ulotki opisującej procedury w każdej z kolejnych stref. 

Następnie należy przejechać do strefy ewidencji, gdzie pracownicy sanepidu weryfikują dane z dokumentu tożsamości (należy przygotować dowód osobisty). Po weryfikacji można przejechać do kolejnego obszaru: strefy badań. Tam przeprowadzany jest wywiad medyczny, a osoby, które przyjechały na badanie mają mierzoną temperaturę oraz pobierany wymaz. 

Po badaniu można odczekać chwilę w strefie odpoczynku. Jeśli ktoś poczuje dyskomfort albo dolegliwości po pobraniu wymazu, może to zgłosić żołnierzom lub służbie medycznej. Przed wyjazdem z parkingu trzeba jeszcze przejechać przez ostatnią strefę, w której ze względów bezpieczeństwa odkażane są klamki i koła samochodów. Za dekontaminację odpowiadają chemicy z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu.

- Zainteresowanie jest spore, na dziś planujemy ponad 200 wymazów - ocenia płk. Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Spodziewamy się, że frekwencja będzie podobna jak w innych miastach. Poznań jest 9 lokalizacją takiego punktu w Wielkopolsce. W każdym z miejsc sprawność punktu zależała od współdziałania z samorządami lokalnymi oraz włodarzami miast. Współpraca była doskonała, również w Poznaniu, za co dziękuję. Liczymy na to, że przez kolejne 3 dni uda nam się wymazać ok. 200 osób dziennie.  

Wszystkie pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, osoba, od której została pobrana dodatnia próbka, zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu. Wynik będzie można sprawdzić także na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy pomocy kodu wydanego podczas badania.

Próbka pobierana jest po wcześniejszej rejestracji telefonicznej - można jej dokonać dzwoniąc pod nr: 61 65 68 075. Aby poddać się badaniu, należy wypełnić ankietę oraz przejść kwalifikację. Do wymazu mogą zgłosić się także osoby z objawami koronawirusa. Akcja potrwa do środy, 10 czerwca. Następnie punkt zostanie przeniesiony na północ województwa. Wojewoda zapowiada jednak, że planowane są już kolejne, niewielkie punkt drive-thru dla pracowników sezonowych, zwłaszcza tych spoza Polski.

AW