Sejm wybrał patronów roku 2023. Wśród siódemki wybitnych Polek i Polaków znalazł się Paweł Edmund Strzelecki - urodzony w Głuszynie, która obecnie jest częścią Poznania - podróżnik, odkrywca i filantrop.

Do Rady Miasta trafił projekt stanowiska w sprawie upamiętnienia Pawła Edmunda Strzeleckiego. W 2023 roku przypada 150 rocznica śmierci tego wybitnego podróżnika i naukowca, pochodzącego z Poznania. Projekt uzyskał już pozytywną opinię Komisji Kultury i Nauki.

Rada Miasta Poznania spotkała się we wtorek (6 grudnia) na LXXV sesji. Przyjęła stanowisko ws. ustanowienia roku 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego oraz 21 uchwał. Wśród nich najwżniesze były zmiany w budżecie na rok 2022 i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Obrady toczyły się w szybkim tempie, a dyskusje towrzyszące projektom uchwał były bardzo krótkie. Sesja trwała tylko 4,5 godziny.

- Odkrył złoto w Australii dziewięć lat przed wybuchem gorączki złota w Kalifornii i gdyby nie splot okoliczności mógł zmienić historię tego kontynentu - może ci, którzy wyruszyli na podbój Kalifornii, przyjechaliby do Australii? - mówi Szymon Wieczorek*, inicjator ustanowienia roku 2023 rokiem, urodzonego w podpoznańskiej Głuszynie, Pawła Edmunda Strzeleckiego.

75 tys. zł oraz nagrody rzeczowe czekają na uczestników międzynarodowego konkursu "W duchu Strzeleckiego". Prace można przysyłać w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej i poetyckiej, do 20 lipca.

Do 9 marca uczniowie szkół podstawowych mogą przysyłać prace na konkurs plastyczny poświęcony Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu. Uczestnicy mają przedstawić wybrane, niezwykłe miejsce na świecie związane z życiem słynnego odkrywcy, które chcieliby odwiedzić.

Zespół Szkół nr 8 zaprasza w niedzielę, 12 marca 2023 r. o godz. 10:00 na obchody 183. rocznicy odkrycia Góry im. Tadeusza Kościuszki w Australii przez poznaniaka i podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. Obchody odbędą się przy pomniku odkrywcy, który znajduje się przy ul. Winklera 9 w Poznaniu.

Liczba wyników na stronie
10