Czy 1 stycznia 2025 roku będzie przełomowym dniem w gospodarce odpadami? Raczej nie, ale to wówczas zacznie obowiązywać tzw. ustawa kaucyjna. Sprzedawcy będą zobowiązani pobierać opłatę za wybrane opakowania, ale również przyjmować je od klientów do skupu. O nadziejach związanych z ustawą, ale również o jej niedoskonałościach opowiada Janusz Mizerny, który od 15 lat zajmuje się ekologią i edukowaniem z zakresu ekologii.

Zapraszamy na piknik ekologiczny nad Wartą. W środę, 24 lipca, między godziną 13:00 a 18:00 wspólnie z ZZO będziemy na Wartostradzie w okolicy ul. Wioślarskiej (koło Nurtu). Przeprowadzimy zbiórkę elektroodpadów, pokażemy cykl życia puszki, odbędzie się pokaz udzielania pierwszej pomocy. Wszystko w jednym celu - by zadbać o porządek nad naszą rzeką.

Od 1 lipca wszystkie plastikowe nakrętki będą fabrycznie przytwierdzone do opakowań z tworzyw sztucznych, zarówno butelek jak i kartonów. Teorie spiskowe pojawiające się w publicznej debacie sugerują, że przepis wprowadzono, by uprzykrzać życie Polakom. Jednak obowiązuje on we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe umowy z wykonawcami odbierającymi odpady komunalne. Usługa będzie realizowana przez kolejne 3 lata. Oznacza to kilka zmian, ale opłata za odpady nie zmieni się. Nie trzeba też składać nowych deklaracji. 

Mieszkańcy domów i właściciele ogrodów działkowych mają prościej. W wydzielonym, nieco zacienionym miejscu, budują kompostownik i tam składują odpadki organiczne. Ale co moją zrobić mieszkańcy bloków i kamienic, którzy także chcieliby mieć własny kompost? Jest to możliwe i w pełni legalne. Rozwiązaniem są domowe kompostowniki.

Drodzy Mieszkańcy zapewne otrzymaliście (albo niebawem dostaniecie) maila z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Poznaniu. Chcemy tą drogą przekazać Wam garść informacji. Miasto Poznań dąży, by wszystko, co związane z gospodarką odpadami, odbywało się płynnie, intuicyjnie i bez marnowania czasu. Chcemy byście Wy - Mieszkańcy - byli zadowoleni.