Konkurs "W duchu Strzeleckiego"

75 tys. zł oraz nagrody rzeczowe czekają na uczestników międzynarodowego konkursu "W duchu Strzeleckiego". Prace można przysyłać w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej i poetyckiej, do 20 lipca.

Plakat konkursu - grafika artykułu
Plakat konkursu

Konkurs skierowany jest do młodzieży (12-18 lat) oraz dorosłych. Uczestnicy oprócz nagród mają także szansę zaprezentowania swoich talentów na skalę międzynarodową. 

W kategorii muzycznej organizatorzy zachęcają do komponowania piosenek, pieśni lub ballad po polsku albo po angielsku i nadsyłania ich pocztą elektroniczną w formie plików audio lub wideo. 

W kategorii plastycznej dozwolona jest duża rozmaitość form. Mogą to być portrety, sceny rodzajowe, kolaże, komiksy, karykatury, plakaty, memy, logotypy, projekty murali czy medaliony.

W kategorii poetyckiej organizatorzy oczekują wierszy napisanych w języku polskim lub angielskim, jednak nie dłuższych niż tysiąc słów.

Inicjatorem konkursu jest organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Ambasadę RP w Canberze, Polską Fundację Kościuszkowską w Warszawie, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu oraz Federację Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii.

Prace konkursowe można przesyłać na adres: competition@kosciuszkoheritage.com. Laureatów poznamy 6 października 2023 roku podczas uroczystej gali w Sydney.

Szczegółowe informacje o konkursie oraz inspiracje do stworzenia prac znajdują się na stronie: https://kosciuszkoheritage.com

Paweł Edmund Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. 

Strzelecki zmarł w 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

W październiku przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. Z tej okazji Sejm, a także Rada Miasta Poznania ustanowiła rok 2023 rokiem słynnego podróżnika.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://kosciuszkoheritage.com