Mieszkańcy mogą już korzystać z nowej kładki pieszo-rowerowej w północno-wschodniej części Parku Cytadela. Obiekt zastąpił poprzednią przeprawę, która ze wzglądu na zły stan techniczny została rozebrana jesienią ubiegłego roku.
Nasz serwis używa plików cookies. Wykorzystujemy je w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w sposób dopasowany do indywidualnych potrzeb Użytkowników. Dzięki temu możliwe jest także korzystanie z narzędzi analitycznych oraz udostępnianie funkcji mediów społecznościowych i odtwarzacza wideo.
Kliknij przycisk „Zaakceptuj lub zamknij”, by wyrazić zgodę na używanie plików cookies i przejść bezpośrednio do strony lub „Wyświetl ustawienia plików cookies”, aby zobaczyć szczegółowy opis typów plików cookies, a następnie podjąć decyzję, które z nich chcesz zaakceptować. W każdej chwili istnieje możliwość zarządzania ustawieniami plików cookies - w stopce strony umieściliśmy link do "Zmień ustawienia Cookies".
Administratorem danych osobowych użytkowników serwisu jest Prezydent Miasta Poznania z siedzibą przy placu Kolegiackim 17, 61-841 Poznań, natomiast podmiotem przetwarzającym dane jest Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) ul. Noskowskiego 12/14, 61-704 Poznań.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w Polityce prywatności.
Szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób używane są pliki cookies, a także w jaki sposób można je zablokować lub usunąć, znajdziesz w Polityce cookies.
Urząd Miasta Poznania odpowiedzialny za prowadzenie Miejskiego Informatora Multimedialnego Miasta Poznania, zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie prawa użytkowników do prywatności. Prezentowana informacja poniżej opisuje za co odpowiadają poszczególne cookies. Zarządzaj swoimi ustawieniami dotyczącymi prywatności i wybierz jakie pliki cookies chcesz zaakceptować.
Mieszkańcy mogą już korzystać z nowej kładki pieszo-rowerowej w północno-wschodniej części Parku Cytadela. Obiekt zastąpił poprzednią przeprawę, która ze wzglądu na zły stan techniczny została rozebrana jesienią ubiegłego roku.
Rozbudowa poznańskiej infrastruktury rowerowej oraz kierunki jej dalszego rozwoju były głównym tematem posiedzenia Komisji Transportu, która odbyła się 29 maja 2026 roku. Radni zapoznali się z podsumowaniem realizacji programu rowerowego, który w ostatnich latach przyniósł szereg nowych tras i połączeń. Dyskusja dotyczyła także planowanych inwestycji, bezpieczeństwa ruchu rowerowego oraz prac nad aktualizacją miejskiej strategii rowerowej.
W najbliższy poniedziłałek 1 czerwca 2026 startuje Rowerowa Stolica Polski. Poznańscy rowerzyści po raz szósty rozpoczną miesięczną rywalizację z uczestnikami z innych miast. Będą walczyć o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W zeszłym roku uczestnicy akcji dla stolicy Wielkopolski wykręcili 762 614 kilometrów (350 tysięcy więcej niż w 2024 roku), dzięki czemu była ona po raz kolejny druga wśród miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców.
Poznań od lat znajduje się w gronie polskich miast najaktywniej rozwijających infrastrukturę dla rowerzystów i pieszych. O tym, jak zmienia się miejska mobilność i jaki wpływ ma ona na architekturę oraz projektowanie przestrzeni publicznej, będzie można porozmawiać podczas specjalnego spaceru organizowanego w ramach Kongresu Architektury Polskiej 2026.
Jak przez ostatnie dwie dekady zmienił się Poznań i dlaczego dziś uznawany jest za jedno z najbardziej rowerowych miast w Polsce? O tym będzie można przekonać się w najbliższą sobotę podczas specjalnego przejazdu rowerowego organizowanego w ramach jubileuszu 20-lecia Traktu Królewsko-Cesarskiego.
Wieczorne światło nad Wartą, miejski rytm i rowery w roli głównej, tak zapowiada się "Test Bikes & Sunset Ride brzegami Warty", czyli kolejna odsłona wspólnego jeżdżenia rowerem po Poznaniu organizowana w ramach Miejskiego Święta Rowerowego.
Miłośniczki szosy znów spotykają się na wspólnej jeździe w ramach "Środowych Rundek Girlpower.CC". To propozycja dla wszystkich kobiet, które chcą pojeździć w dobrej atmosferze, poznać rowerową ekipę i spędzić aktywnie środowy wieczór, bez prezji wyniku i sportowego ścigania.
Warsztaty, przejazdy, spotkania, rodzinne atrakcje i filmowy finał w kinie to część atrakcji, które już w dniach 18-24 maja 2026 roku będą czekały na poznańskich rowerzystów. W stolicy Wielkopolski odbędzie się pierwsze Miejskie Święto Rowerowe. Organizatorzy chcą pokazać, że rower to nie tylko środek transportu, ale także ważny element miejskiego stylu życia, lokalnej społeczności i kultury miasta.
Tegoroczna majówka była pierwszą, podczas której mieszkańcy i turyści mogli wygodnie - rowerem oraz pieszo - dotrzeć z centrum miasta do terenów rekreacyjnych wokół Jeziora Maltańskiego. Dotarcie do celu ułatwiają im bezpieczna, wydzielona droga rowerowa i chodnik łączące Mosty Berdychowskie ze skrzyżowaniem ulic Jana Pawła II i Baraniaka.
Jak sprawnie poruszać się po mieście na dwóch kółkach? Gdzie szukać najnowszych tras i najbardziej komfortowych połączeń? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowsza Mapa Rowerowa Poznania 2026, której premiera odbyła się kilka dni temu.
W najbliższą sobotę o godzinie 11:30 Nasz Sportowy Fyrtel zaprasza na pierwszy w tym roku Rodzinny Rajd Rowerowy. Rowerzyści spotkają się przy Lokomotywie na ul. Bułgarskiej i wspólnie wyruszą na rowerową wycieczkę za miasto.
Wraz z nadejściem wiosny ruszają przygotowania do jednego z pierwszych "drogowych egzaminów" w życiu młodych mieszkańców Poznania, który uprawnia do zdobycia karty rowerowej. Strażnicy z Zespołu Profilaktyki zaczynają prowadzić zajęcia przygotowujące uczniów klas 4., by bezpiecznie wkroczyli w świat samodzielnego poruszania się po drogach i ścieżkach rowerowych.
Miał być pilotażowym projektem na pół roku. Okazał się tak dobrym rozwiązaniem, że działa do dziś. Mikrohub przeładunkowy usprawnił proces dostarczania paczek w centrum Poznania. Dzięki niemu i wykorzystaniu rowerów cargo ślad węglowy przesyłek na analizowanych trasach zmniejszył się o niemal jedną trzecią. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.
W północno-wschodniej części parku Cytadela trwają zaawansowane prace przy przebudowie wiaduktu dla pieszych i rowerzystów. Inwestycja, zlokalizowana w rejonie Alei Republik oraz Alei Pułku Ułanów Poznańskich, wchodzi w kolejny etap realizacji.
W najbliższą sobotę, 21 marca 2026 roku, ulicami Poznania ponownie przejedzie barwna rowerowa parada witająca wiosnę. Uczestnicy spotkają się przed Centrum Kultury Zamek, a finał wydarzenia, jak co roku, odbędzie się nad Wartą, na Moście Jordana, gdzie symbolicznie pożegnana zostanie zima.
Trwają prace nad tegoroczną edycją mapy rowerowej Poznania. Zarząd Dróg Miejskich zachęca mieszkańców do przekazywania uwag i propozycji zmian, które pomogą uzupełnić i zaktualizować publikację. Sugestie można przesyłać do 20 marca.
Międzynarodowy Dzień Zimowej Jazdy Rowerem został ustanowiony po to, by zachęcić osoby do spróbowania dojazdów do pracy rowerem także zimą. Dla tych, którzy pedałują przed cały rok, to żadna nowość. Doskonale wiedzą, że nie ma złej pogody na rowerową przejażdżkę, są tylko źle dobrane ubrania. W tym roku zimowe święto rowerzystów przypada 13 lutego, bowiem dzień ten jest obchodzony corocznie w drugi piątek lutego.
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, przygotowana prze Ministerstwo Infrastruktury i ogłoszona 2 grudnia 2025 roku w Dzienniku Ustaw, wprowadza zmiany dotyczące bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Choć przepisy obejmują szeroką reformę aż ośmiu ustaw, z perspektywy miejskich rowerzystów i użytkowników mikromobilności najważniejsze są regulacje dotyczące kasków ochronnych oraz zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych przez najmłodszych. Zmiany te wejdą w życie w 2026 roku i już teraz budzą duże zainteresowanie rodziców, samorządów i środowisk rowerowych.
Rusza modernizacja trasy rowerowej i chodnika wzdłuż ulicy Bułgarskiej. To dobra wiadomość dla osób poruszających się rowerem i pieszo w zachodniej części Poznania. We wtorek, 20 stycznia 2026 roku, plac budowy zostanie przekazany wykonawcy. Po zakończeniu prac trasa ma być wygodniejsza, bezpieczniejsza i lepiej dostosowana do miejskich standardów.
Niedawno pojawiły się na poznańskich ulicach kolejne urządzenia, dzięki którym można szybko i bezpłatnie usunąć drobne usterki w rowerze. W całym mieście działa już ponad 100 takich punktów, z których 51 jest pod zarządem ZDM. Nowe urządzenia zostały zainstalowane w czterech lokalizacjach o dużym natężeniu ruchu pieszego i rowerowego.