Lalafo i gest na konferencji Smart City

Podczas konferencji Smart City Wielkopolska & Guests 2022 miał miejsce niezwykły gest ze strony Anny Polishchuk. Współzałożycielka międzynarodowej platformy Lalafo przekazała zastępcy prezydenta miasta Poznania, Mariuszowi Wiśniewskiemu, pamiątkowy znaczek pocztowy wraz z kopertą o niezwykłej wartości symbolicznej. Przedstawia on bowiem artystyczną interpretację ataku na Wyspę Węży, a w szczególności - słów ukraińskich obrońców wyspy, skierowanych w stronę załogi rosyjskiego krążownika

Zdjęcie przedstawia Annę Polishchuk podczas swojego wystąpienia na konferencji Smart City Wielkopolska 2022. - grafika artykułu
Anna Polishchuk podczas swojego wystąpienia na konferencji.

Przekazanie znaczka i pamiątkowej koperty odbyło się w formie niespodzianki, w trakcie występu zastępcy prezydenta miasta Poznania Mariusza Wiśniewskiego, otwierającego konferencję. Gest ten miał odzwierciedlić wdzięczność, jaką ukraińska firma Lalafo chciałaby wyrazić dla władz i obywateli naszego miasta. Dodatkowo, wraz z Natalią Urbańską-Guss z fundacji Inspire wspierającej Lalafo w swoich działaniach, opowiedziały o wyzwaniach, którym członkowie incjatywy charytatywnej będą musieli sprostać w najbliższej przyszłości. 

Zebrana publiczność zareagowała na gest pani Polishchuk brawami. Prezydent Wiśniewski, poruszony tak miłą niespodzianką, również nie krył się ze swoimi pozytywnymi emocjami. Miasto Poznań dostrzegając wartość symboliczną tego przedmiotu, rozważa przekazanie go na aukcję charytatywną. Dochód z niej mógłby zostać przekazany na pomoc potrzebującym obywatelom Ukrainy, z powodu wojny znajdujących się na terenie Poznania. Jeżeli podjęte zostałyby ustalenia w tej sprawie, wszelkie informacje przekażemy na portalu poznan.pl.

Czym jest Lalafo?

Lalafo to pochodząca z Ukrainy platforma internetowej wymiany przedmiotów. Wskutek wojny jej twórcy byli zmuszeni do ewakuacji z Ukrainy. Po przybyciu do Polski podjęli się zadania wsparcia dystrybucji pomocy materialnej dla uchodźców, która przekazywana w dużej ilości musiała zostać uporządkowana. Użyteczne okazało się doświadczenie Lalafo w segmencie internetowej wymiany handlowej, zdobyte jeszcze przed wojną. 

Działanie Lalafo w Polsce różni się od popularnych portali ogłoszeniowych pod kilkoma istotnymi względami. Przede wszystkim, nie wykonuje się na nim zakupów - towary oferowane są bezpłatnie, a każda osoba opuszczająca swój kraj w poszukiwaniu bezpieczeństwa może otrzymać konkretne, potrzebne jej przedmioty. Usprawnia to proces wydawania pomocy materialnej i jej dystrybucji, trafiając w potrzeby danej osoby. 

Współpraca z Poznaniem 

Miasto Poznań podjęło się współpracy z Lalafo już na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzięki koordynacji działań pomiędzy jednostkami związanymi z poznańskim Magistratem i firmą posiadającą duże doświadczenie w segmencie obrotu towarami udało się stworzyć przestrzeń do niesienia pomocy ofiarom konfliktu. Na potrzeby Lalafo na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydzielono miejsce, do którego trafiały dary przekazywane zarówno przez organizacje, jak i pochodzące ze zbiórek od obywateli. Tam mogły zostać w odpowiedni sposób skatalogowane i przekazane do dystrybucji. 

Chcielibyśmy z całego serca podziękować pani Annie Polishchuk oraz firmie Lalafo, a także wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy, za okazanie serca osobom potrzebującym. Ciężkie czasy stają się dla nas sprawdzianem z solidarności i empatii, który mieszkanki i mieszkańcy Poznania zdają do tej pory z wyróżnieniem. 

KS

sieci społecznościowe