Marzec miesiącem Pawła Edmunda Strzeleckiego!

Miasto Poznań, Biblioteka Raczyńskich i Wydawnictwo Miejskie Posnania podpisały podczas Poznańskie Targi Książki List Intencyjny deklarujący współpracę przy corocznych marcowych działaniach w Poznaniu promujących wybitnego podróżnika, odkrywcę, badacza i filantropa urodzonego w podpoznańskiej Głuszynie.

Przedstawiciele UM w Poznaniu, Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Biblioteki Raczyńskich z podpisanym listem intencyjnym - grafika artykułu
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie upamiętnienia Pawła Edmunda Strzeleckiego

Inicjatywa ma na celu nie tylko przypomnienie postaci Strzeleckiego, ale również inspirację do dalszych poszukiwań i podróży. Tegoroczne Poznańskie Targi Książki stały się okazją do spotkania z autorami publikacji poświęconych życiu i dokonaniom Strzeleckiego, w tym premierowej książki "Życie w podróży. Rzecz o Pawle Edmundzie Strzeleckim" autorstwa Izabeli Wyszowskiej i Szymona Wieczorka.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podkreślił znaczenie Strzeleckiego jako pierwszego Polaka, który w celach naukowych okrążył glob. Szczególną datą w jego życiorysie jest marzec 1840 roku, kiedy to podczas ekspedycji w Australii zdobył najwyższy szczyt kontynentu, nazwany przez niego Górą Kościuszki, na cześć słynnego polskiego bohatera narodowego.