Miasto w "Kronice"."Kronika" w mieście - nowa wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

Sto lat temu, w 1923 roku, z inicjatywy kierownika Miejskiego Biura Statystycznego Zygmunta Zaleskiego rozpoczęto edycję "Kroniki Miasta Poznania". Najpierw był to miesięcznik, a od 1927 roku do dziś kwartalnik. Obecnie "Kronika" jest jednym z najstarszych miejskich pism historycznych w Polsce.

Archiwalne, czarno-białe zdjęcie przedstawiające Most Chwliszewski i stare kamienice w tle. - grafika artykułu
10.07-30.09.2023 r.

Idea wydawania periodyku wyrastała z silnego odczucia, że przeszłość stolicy Wielkopolski jest nieznana i niedoceniana także przez samych poznaniaków. Chcąc budować postawy obywatelskie w lokalnym, miejskim wymiarze, trzeba mieć poczucie związku z miejscem, w którym się żyje. "Kronika" miała realizować ten cel poprzez opowiadanie o historii miasta i jego kulturze. Czyniła to z powodzeniem na łamach wydanych w ciągu stu lat 385 numerów zawierających w sumie 5275 artykułów (w tym 2588 przez ostatnie 25 lat) i zajmujących na bibliotecznych półkach ponad 4 metry bieżące. Jednak dość szybko obok pisania o mieście postanowiono je także pokazywać, publikując już w 1925 roku pierwsze fotografie. Odtąd - z różną co prawda intensywnością - fotografie na stałe zagościły na kartach naszego periodyku. Z jednej strony dokumentowały bieżące wydarzenia, z drugiej, zwłaszcza od 1990 roku, podkreślały jego historyczne oblicze.

Na wystawie prezentujemy stereofotografie odzwierciedlające różnorodność numerów czasopisma. Większość z nich przedstawia Poznań z czasów pruskich i okresu międzywojennego. Ukazują one dawno zatarte oblicze miasta - zmieniające się stroje mieszkańców pochwyconych w kadrze fotografów, wygląd poszczególnych miejsc, które niekiedy rozpoznamy jedynie po istniejących do dziś charakterystycznych budowlach oraz codzienne życie poznaniaków. Są też zdjęcia bardziej współczesne, pokazujące Targi Poznańskie, a także zawodników Lecha Poznań i potyczki sportowe. Zobaczymy więc miejsca reprezentacyjne i biedne zaułki, dawny uliczny handel i wystawy targowe, zalewającą miasto powódź i miejskie atrakcje: wystawy, parki, Palmiarnię czy zoo.

Mamy nadzieję, że wystawa w fotoplastykonie zachęci Państwa do sięgnięcia po "Kronikę Miasta Poznania".

Przemysław Matusik

Materiały ikonograficzne wykorzystane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Ratusza - Muzeum Poznania, zbiorów rodzinnych Kingi Poradowskiej-Banaszek, Archiwum Grupy MTP, Fundacji Rozwoju Miasta Poznania i Archiwum Państwowego w Poznaniu.

----------------------

Miasto w "Kronice". "Kronika" w mieście

10.07-30.09.2023 r.

Fotoplastykon Poznański (wejście przez Centrum Informacji Kulturalnej, ul. F. Ratajczaka 44)

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
  • sobota: 10.00 - 17.00
  • niedziela: nieczynne

Ceny biletów:

  • normalny: 6 zł
  • ulgowy: 3 zł
  • rodzinny: 12 zł
  • grupowy (od 10 osób): 25 zł
  • Honorujemy Kartę Rodziny Dużej oraz Poznańską Złotą Kartę

sieci społecznościowe