Startujemy z Poznańską Nagrodą Fotograficzną

Rusza Poznańska Nagroda Fotograficzna 2023 - pierwsza edycja ogólnopolskiego, corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej. Do udziału w nim zaproszeni są pełnoletni fotografowie z całego kraju. PNF 2023 składa się z dwóch kategorii konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej.

Poznańska Nagroda Fotograficzna - plakat akcji - grafika artykułu
Poznańska Nagroda Fotograficzna - plakat akcji

W pierwszej oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe zestawy zdjęć wydarzeniowych z Poznania i aglomeracji poznańskiej wykonane po 2005 r. Organizatorzy czekają na opowieści będące fotograficzną, współczesną syntezą stolicy Wielkopolski.

W drugiej kategorii - ogólnopolskiej, oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe fotoeseje, fotoreportaże lub fotodokumenty, które w tematyce lub postawie fotografa będą "czułymi narracjami" i które powstały współcześnie (po 2005 r.) w Polsce.

Wszystkie prace należy nadsyłać od 1 maja do 4 września 2023 roku. Także we wrześniu profesjonalne jury, złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska fotograficznego i artystycznego: fotografów, kuratorów, artystów wizualnych - wybierze najlepsze prace. Przewodniczącym pierwszej edycji będzie urodzony w Poznaniu pisarz, reporter i fotograf - Filip Springer.

Zwycięzcy obu kategorii mogą liczyć na nagrody finansowe w wysokości 10 tys. złotych, a także na publikację swoich prac w formie photobooka. Nagrodzone i wyróżnione zestawy pokażemy na wystawie konkursowej, która otwarta zostanie w marcu 2024 r., podczas gali finałowej PNF 2023. 

Poznańska Nagroda Fotograficzna ma ambicję stać się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także nową, poznańską kolekcją dokumentującą życie codzienne, przemiany społeczne i ekonomiczne w Polsce. Jest odpowiedzią na rozwój fotografii reporterskiej i dokumentalnej, rosnącą liczbę fotografów wrażliwych społecznie, twórczo opisujących zdjęciami naszą współczesność.

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak objął inicjatywę honorowym patronatem. Partnerami PNF 2023 są Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, a także Stary Browar.

Więcej informacji o PNF2023 na:

www.pnf.poznan.pl

Zachęcamy do śledzenia profilu facebookowego Poznańskiej Nagrody Fotograficznej.

sieci społecznościowe