Aplikacja Smart City Poznań

Miejska aplikacja jest efektem ciągłej pracy nad poprawą jakości życia mieszkańców Poznania. Miastu zależy, by tworzyć nowe sposoby komunikacji z mieszkańcami, a także udoskonalać te już istniejące. 

Powiadomienia

Po zainstalowaniu, użytkownicy otrzymują powiadomienia z najświeższymi informacjami, przypisanymi do jednej z siedmiu kategorii: alarmy (dotyczące sytuacji nadzwyczajnych), bezpieczeństwo (np. ostrzeżenia meteorologiczne), awarie (np. wodociągowe i kanalizacyjne), osiedla (komunikaty dotyczące osiedli oraz komunikaty kierowane od poszczególnych rad osiedli), powietrze (raporty smogowe, przekroczenie norm pyłów zawieszonych, darmowa komunikacja), transport (prace drogowe, utrudnienia komunikacyjne), seniorzy (komunikaty dotyczące inicjatyw i wydarzeń dla seniorów przygotowywane przez Centrum Inicjatyw Senioralnych) oraz COVID-19 (dostępne dawki szczepień w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych). Każdy, w zależności od potrzeb, sam decyduje jakiego rodzaju komunikaty chcę otrzymywać.

Zgłoszenia

Smart City Poznań umożliwia też zgłaszanie spraw, którymi powinny zająć się służby miejskie. Zgłoszenie należy zakwalifikować do jednej z sześciu kategorii: porządek (drobne odpady, wysypiska śmieci), środowisko (cieki wodne, stan powietrza), zwierzęta (martwe zwierzę), pojazdy (nieprawidłowo zaparkowany pojazd, wrak samochodu) oraz drogi (uszkodzony chodnik, sygnalizacja świetlna). Poprzez aplikację mieszkańcy mogą też zaproponować własne inicjatywy - m.in. pomysły na wydarzenia kulturalno-społeczne, obiekty rekreacyjno-sportowe czy placówki oświatowe. Użytkownik ma stały podgląd na status zgłoszonej przez siebie sprawy i może śledzić historię swoich zgłoszeń. 

Przesłane przez użytkownika informacje trafiają do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta. Po ich akceptacji są dodawane na mapę zgłoszeń widoczną w aplikacji. Inni użytkownicy mogą zobaczyć na niej okoliczne zgłoszenia. Klikając na dane zgłoszenie można przeczytać jego szczegóły i wyrazić swoje poparcie za pomocą ikony kciuka w górę.

Ankiety

Aplikacja pozwala również na udział w ankietach i sondażach, tworzonych przez jednostki miejskie oraz rady osiedli. Dzięki temu poznaniacy i poznanianki w prosty sposób będą mogli zabrać głos w tematach ważnych dla miasta i swojego najbliższego otoczenia.

Opcje dodatkowe

To odnośniki do najważniejszych stron i portali miejskich oraz projektów, takich jak Poznański Budżet Obywatelski, które cieszą się w danym momencie największą popularnością i zainteresowaniem. Jeśli chcemy zarezerwować wizytę w urzędzie - nic prostszego, wystarczy parę kliknięć i gotowe. 

Miejska infolinia

Dzięki aplikacji użytkownik dwoma kliknięciami może skontaktować się z Poznań Kontakt - Infolinią Miasta Poznania, dostępną od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 20:00.

Instalacja i rejestracja

Instalacja jest bardzo prosta. Wystarczy wejść do swojego sklepu z aplikacjami i w wyszukiwarce wpisać "Smart City Poznań". Po zainstalowaniu, a następnie zarejestrowaniu się i potwierdzeniu linka przesłanego na wskazany adres mailowy, można od razu korzystać z możliwości aplikacji. Nie są wymagane szczegółowe dane osobowe - do rejestracji i swobodnego użytkowania wystarczy adres mailowy. Jedynym wyjątkiem są zgłoszenia dotyczące źle zaparkowanych pojazdów. Użytkownik poproszony zostanie wtedy o podanie imienia i nazwiska.

Z myślą o ułatwianiu funkcjonowania mieszkańcom, Smart City Poznań łączy funkcjonalność aplikacji Interwencje. W jednym miejscu użytkownicy będą mogli zgłosić pomysł na ulepszenie miasta, jak i sprawę, którą powinny zająć się odpowiednie służby. 

Nowe oprogramowanie odzwierciedla całościowe spojrzenie na inteligentne miasto i chęć współzarządzania nim wraz z mieszkańcami. Przyjazny interfejs i intuicyjność aplikacji sprawią, że użytkownicy bez trudu będą mogli wpływać na działania podejmowane w Poznaniu i otrzymają wszelkie interesujące ich aktualne powiadomienia.

Za hosting aplikacji odpowiedzialna jest lokalna firma beyond.pl, będąca najbezpieczniejszym data center w Europie Środkowej i najbardziej energooszczędnym obiektem w całej Polsce.

Aplikacja Smart City Poznań nie powstałaby bez zaangażowania pracowników Urzędu Miasta Poznania. To przedstawiciele: Biura Poznań Kontakt, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych, Zarządu Dróg Miejskich, Straży Miejskiej, Miejskiego Inżyniera Ruchu, Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych.

Prace nad aplikacją nadzorował miejski zespół Smart City oraz WCWI. Prace programistyczne wykonała Fundacja Veracity.

Aplikacja została przygotowana na dwa systemy iOS i Android.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej