Aspekty prawne

Efektywność energetyczna jest centralnym elementem unijnej strategii Europa 2020 na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju społecznemu oraz przejścia do gospodarki opartej na efektywnym korzystaniu z zasobów.

Polska ratyfikowała Traktat Karty Energetycznej (TKE) oraz Protokół Karty Energetycznej o Efektywności Energetycznej i Odnośnych Aspektach Ochrony Środowiska w 2000 roku. Zapisy TKE zobowiązują umawiające się strony do sformułowania polityki efektywności energetycznej wraz z odpowiednimi unormowaniami prawnymi i regulacyjnymi.

Dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej:

  • Dyrektywa 2005/32/WE ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię (ramy dla ustalenia wymogów w zakresie ekoprojektowania oraz wstępnie zakwalifikowane grupy produktów: kotły, podgrzewacze, sprzęt AGD, silniki i inne)
  • Dyrektywa 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych (cel, mechanizmy i system zachęt oraz rozwój usług energetycznych)

Polskie akty prawne:

Celem ustawy jest stworzenie ram prawnych systemu działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej gospodarki, obejmujących system wsparcia, prowadzących do uzyskania wymiernych oszczędności energii.

Ustawa określa krajowy cel w zakresie oszczędnego gospodarowania energią, w tym zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej, zasady uzyskania i umorzenia świadectwa efektywności energetycznej oraz zasady sporządzania audyty energetycznego.

Zadania jednostek sektora publicznego:

  • stosowanie środków poprawy efektywności energetycznej (co najmniej jednego z wymienionych w ustawie*),  

*w ustawie z 2011r. konieczne było stosowanie 2 środków poprawy efektywności energetycznej)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej