Poznański Dzień Przedsiębiorczości inny niż zawsze

Wywiad z panią Joanna Jajus - Dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa

Dialog - grafika artykułu
Wywiad

Jak co roku w Poznaniu, odbędzie się Poznański Dzień Przedsiębiorczości - impreza zrzeszająca ludzi biznesu, pełna wartościowych spotkań, prelekcji, wymiany informacji.

W tym roku Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa organizuje to coroczne wydarzenie w całkiem innej odsłonie. Zamiast spotkań, targowych stoisk biznesowych, uścisków dłoni - będzie można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach obserwując je z dowolnego  miejsca np. z wygodnej kanapy. - Czy taka formuła ma szansę się sprawdzić?

JJ - wszystkie spotkania dla przedsiębiorców organizowane przez Wydział od początku pandemii odbywają się w takiej właśnie formule. Pomimo, że wielu uczestników naszych warsztatów tęskni do spotkań i rozmów osobistych, stosujemy się do obowiązujących reguł. Mają one swoje zalety, mają też i wady. Najważniejsze jednak jest wypełnienie potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, udzielenie odpowiedzi na nurtujące przedsiębiorców pytania i podpowiedź ekspertów, jak sobie poradzić. I te potrzeby postaramy się jak zawsze spełnić.

Czy warto poruszać jeszcze temat pandemii? Wydaje się, że przedsiębiorcy nauczyli się już życia z ograniczeniami i związanymi z nimi skutkami dla własnych biznesów.

JJ - Zdecydowanie tak, gdyż niestety cały czas musimy mierzyć się z obowiązującymi obostrzeniami. Oczywiście w dużej mierze przedsiębiorcy koncentrują się na poszukiwaniu wsparcia finansowego, ale nie tylko. Doświadczenia zdobyte przez ostatnie miesiące dają podstawy do pierwszych podsumowań i refleksji. Można powiedzieć, że praca zdalna czy obecność w sieci stały się naszą nową normalnością. Warto podyskutować o pierwszych ocenach tej sytuacji.  

A jak radzi sobie w dobie pandemii nasza lokalna gospodarka?

JJ - wiadomości płynące z rynku nie są tak pesymistyczne jak by się mogło wydawać. Dane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pozwalają na optymizm - okazuje się, że poznanianki i poznaniacy nadal chętnie zakładają firmy. Od początku pandemii do połowy września w Poznaniu zarejestrowanych zostało ponad 1 500 nowych podmiotów gospodarczych. Wydawać by się mogło, że w związku z zawieszaniem czy likwidacją działalności firm, przejdzie przez Poznań duża fala bezrobocia. Nic takiego się jednak nie stało. Oczywiście dane te nie oznaczają, że taki stan dany jest nam na zawsze. Należy być cały czas czujnym na zmiany na rynku - zmiany zachowań klienta oraz związane z tym konieczne zmiany w organizacji pracy firmy.

Jakie zagadnienia będą poruszane podczas Poznańskiego Dnia Przedsiębiorczości?

JJ - Skupiliśmy się na tematyce, która najczęściej pojawia się w pytaniach przedsiębiorców. Zaprosiliśmy ekspertów do udziału w panelu, w którym zostaną poruszone kwestie prawne, psychologiczne i organizacyjne związane ze wdrażaniem pracy zdalnej. Chcemy porozmawiać o społecznych skutkach pracy zdalnej, o szansach i zagrożeniach związanych ze zmianą modelu pracy oraz o możliwości utrwalenia się tego modelu pracy w przyszłości. Natomiast podczas warsztatów  zajmiemy się zagadnieniami związanymi z przeniesieniem biznesu do sieci, a także sprawami związanymi z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników - outplacementem. Ciekawym warsztatem będzie neurouważność, która porusza ważne zagadnienie - radzenie sobie ze stresem i poprawą efektywności.

W jaki sposób będzie można wziąć udział w wydarzeniu?

JJ - Wydarzenie odbędzie się w formule live ze studia przy  Międzynarodowych Targach Poznańskich, a link do wydarzenia pojawi się tuż przed premierą - 13 października 2020 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców.

Dziękuję bardzo za poświęcony czas. Mam nadzieję, że przedsiębiorcy licznie pojawią się przed ekranami monitorów i aktywnie wezmą udział w warsztatach, pozostając bogatszymi o cenną wiedzę.