REGIONAL COVID-HUB - Wielkopolski portal informacyjny o COVID-19

Pandemia COVID-19 stanowi wyzwanie nie tylko medyczne i naukowe, ale również społeczne. Pokazała ona wyraźnie, że w sytuacji kryzysu, którego pokonanie wymaga racjonalnych zachowań podejmowanych w skali całego społeczeństwa, kluczowego znaczenia nabiera zapewnienie szerokiego dostępu do rzetelnych informacji i danych.

Szczepienia w Poznaniu - pomoc dla seniorów

W całej Polsce - również w Poznaniu - trwają szczepienia przeciw COVID-19. Osoby, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, także mogą przyjąć preparat chroniący przed ciężkim przebiegiem tej choroby. Miasto zapewnia specjalny transport.

Koronawirus w kanalizacji - "niewidzialny" podwariant

Miasto Poznań, we współpracy z naukowcami z ICHB PAN i specjalistami z Grupy Aquanet, monitoruje obecność koronawirusa w kanalizacji. Najnowsze dane wskazują na to, że w stolicy Wielkopolski wyraźnie już dominuje wariant Omikron - jego ilość w ściekach wyraźnie rośnie. Wstępne wyniki wskazują również na możliwość pojawienia się także jego podwariantu: BA.2, nazywanego również "niewidzialnym".

Zakażenie koronawirusem - co robić, gdzie znaleźć pomoc

Liczba zakażeń w Poznaniu - podobnie jak w całej Polsce - utrzymuje się na wysokim poziomie. W gąszczu procedur i często zmienianych przepisów łatwo się jednak zgubić. Gdzie szukać pomocy w przypadku zakażenia? Jak znaleźć punkty wymazowe i o co warto zadbać w przypadku choroby? Poniżej prosty przewodnik.

Szczepienia nastolatków "trzecią dawką"

Od wtorku, 25 stycznia, młodzi ludzie, którzy skończyli 16 lat, mogą dostać skierowanie na szczepienie tzw. trzecią dawką. W Poznaniu zaszczepić można się m.in. w POSUM, miejskich szpitalach oraz w przychodniach na terenie całego miasta. 

Koronawirus w Poznaniu

Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Poznaniu rośnie - tylko w czwartek, 20 stycznia odnotowano ich aż 757.  Z badań, jakie prowadzą naukowcy z PAN, wynika, że zwiększa się również ilość wariantu Omikron w poznańskich ściekach. By zminimalizować ryzyko ciężkiej choroby, można się zaszczepić - na chętnych czekają medycy w POSUM i innych przychodniach na terenie całego miasta.

Monitoring koronawirusa w kanalizacji

Miasto Poznań - przy współpracy z naukowcami z ICHB PAN i specjalistami z Grupy Aquanet - monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Najnowsze dane wskazują na to, że w stolicy Wielkopolski ciągle jeszcze dominuje wariant Delta. Pod koniec grudnia pojawił się również Omikron.

POSUM - szczepienia przeciw COVID-19

W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych każdy może zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Można tam przyjąć nie tylko tzw. trzecią dawkę szczepionki, ale również pierwszą. 

Szczepienia przeciwko COVID-19 - fakty i mity

Trwająca już blisko dwa lata pandemia COVID-19 zmieniła życie wielu osób. Szanse na powrót normalności dały szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aby jednak przyniosły efekt - muszą być masowe. W Poznaniu w pełni zaszczepionych jest już ponad 70 proc. mieszkańców, ale ciągle są osoby, które nadal mają wątpliwości.

Setki dzieci zaszczepiły się już w Poznaniu

To był tydzień pod znakiem szczepień - tylko w miejskich placówkach przeciwko COVID-19 w ciągu ostatnich dni zaszczepiło się ponad 500 młodych poznaniaków i poznanianek. Następni chętni już czekają w kolejce, a wolne terminy wypełniają się błyskawicznie.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci

Od wtorku, 14 grudnia, można zapisywać dzieci w wieku od 5 do 11 lat na szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem firmy Pfizer. W Poznaniu można będzie zaszczepić się m.in. w POSUM i w miejskich szpitalach. 

Do urzędu tylko w maseczce - kamery wyłapią jej brak

W urzędzie miasta zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe - zgodnie z aktualnymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd. Niestety nie wszyscy stosują się do tego nakazu. Dlatego w budynku przy ul. Gronowej 22 ab zainstalowano specjalne kamery - dzięki nim łatwiej będzie ukarać osoby, które nie noszą maseczek. 

Szczepienia dawką przypominającą

Od dzisiaj (2 listopada) wszyscy dorośli mogą otrzymać przypominającą dawkę szczepionki - pod warunkiem, że minęło co najmniej 6 miesięcy od ich pełnego zaszczepienia. W Poznaniu można zgłaszać się m.in. do POSUM i pozostałych punktów szczepień. 

Łatwiej umówić się na szczepienia

Od pierwszego lipca pracownicy Biura Poznań Kontakt pomagają umówić się na szczepienie nie tylko w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych na Stadionie Miejskim w Poznaniu, ale również na MTP. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 61 646 33 44.

POSUM - druga dawka szczepionki bez kolejki

W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych każdy może zapisać się na szczepienie bez kolejki - również osoby, które chcą przyspieszyć przyjęcie drugiej dawki preparatu AstraZeneca lub innych szczepionek. 

Maseczki trafiły do Poznania

Ponad 300 tysięcy maseczek higienicznych trafiło do Miasta Poznania - to dar, który pomoże wesprzeć zwłaszcza osoby niesamodzielne. Z rąk przedstawicieli Stowarzyszenia Projekt Poznań odebrał je Łukasz Judek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. 

Wolontariusze poszukiwani

Wolontariuszki i wolontariusze, którzy chcieliby pomóc przy organizacji pracy Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych, mogą się zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza. Nie trzeba mieć przygotowania medycznego - wystarczy skończone 18 lat i chęci, by przyczynić się do walki z pandemią.

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych

Na Stadionie Miejskim rusza Poznański Punkt Szczepień Powszechnych. Dawki preparatów będą podawać medycy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewnią urzędnicy miejscy wspierani przez żołnierzy WOT i wolontariuszy koordynowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego - Chorągiew Wielkopolską. Tygodniowo będzie się tam mogło zaszczepić co najmniej 7000 osób - jeśli dostawy szczepionek będą wystarczające.

Strona 1 2 14