Szczepienia przeciwko COVID-19 - fakty i mity

Trwająca już blisko dwa lata pandemia COVID-19 zmieniła życie wielu osób. Szanse na powrót normalności dały szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aby jednak przyniosły efekt - muszą być masowe. W Poznaniu w pełni zaszczepionych jest już ponad 70 proc. mieszkańców, ale ciągle są osoby, które nadal mają wątpliwości.

Setki dzieci zaszczepiły się już w Poznaniu

To był tydzień pod znakiem szczepień - tylko w miejskich placówkach przeciwko COVID-19 w ciągu ostatnich dni zaszczepiło się ponad 500 młodych poznaniaków i poznanianek. Następni chętni już czekają w kolejce, a wolne terminy wypełniają się błyskawicznie.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci

Od wtorku, 14 grudnia, można zapisywać dzieci w wieku od 5 do 11 lat na szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem firmy Pfizer. W Poznaniu można będzie zaszczepić się m.in. w POSUM i w miejskich szpitalach. 

Do urzędu tylko w maseczce - kamery wyłapią jej brak

W urzędzie miasta zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe - zgodnie z aktualnymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd. Niestety nie wszyscy stosują się do tego nakazu. Dlatego w budynku przy ul. Gronowej 22 ab zainstalowano specjalne kamery - dzięki nim łatwiej będzie ukarać osoby, które nie noszą maseczek. 

Szczepienia dawką przypominającą

Od dzisiaj (2 listopada) wszyscy dorośli mogą otrzymać przypominającą dawkę szczepionki - pod warunkiem, że minęło co najmniej 6 miesięcy od ich pełnego zaszczepienia. W Poznaniu można zgłaszać się m.in. do POSUM i pozostałych punktów szczepień. 

Łatwiej umówić się na szczepienia

Od pierwszego lipca pracownicy Biura Poznań Kontakt pomagają umówić się na szczepienie nie tylko w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych na Stadionie Miejskim w Poznaniu, ale również na MTP. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 61 646 33 44.

POSUM - druga dawka szczepionki bez kolejki

W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych każdy może zapisać się na szczepienie bez kolejki - również osoby, które chcą przyspieszyć przyjęcie drugiej dawki preparatu AstraZeneca lub innych szczepionek. 

Maseczki trafiły do Poznania

Ponad 300 tysięcy maseczek higienicznych trafiło do Miasta Poznania - to dar, który pomoże wesprzeć zwłaszcza osoby niesamodzielne. Z rąk przedstawicieli Stowarzyszenia Projekt Poznań odebrał je Łukasz Judek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. 

Wolontariusze poszukiwani

Wolontariuszki i wolontariusze, którzy chcieliby pomóc przy organizacji pracy Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych, mogą się zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza. Nie trzeba mieć przygotowania medycznego - wystarczy skończone 18 lat i chęci, by przyczynić się do walki z pandemią.

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych

Na Stadionie Miejskim rusza Poznański Punkt Szczepień Powszechnych. Dawki preparatów będą podawać medycy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewnią urzędnicy miejscy wspierani przez żołnierzy WOT i wolontariuszy koordynowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego - Chorągiew Wielkopolską. Tygodniowo będzie się tam mogło zaszczepić co najmniej 7000 osób - jeśli dostawy szczepionek będą wystarczające.

Powstaje punkt szczepień na Stadionie Miejskim

W Poznaniu powstaje miejski punkt szczepień masowych - będzie mógł przyjąć nawet 7 tysięcy osób tygodniowo. Nad poznaniakami i poznaniankami czuwać będą miejscy urzędnicy i wolontariusze oraz personel miejskiego szpitala, a o porządek zadbają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Zmiany od 12 kwietnia w związku z wydłużeniem lockdownu

W związku z przedłużeniem przez rząd lockdownu do 18 kwietnia - utrzymane zostały zmiany w rozkładzie jazdy na liniach ZTM Poznań. Do 16 kwietnia w dni robocze obowiązywał będzie sobotni rozkład jazdy z licznymi wzmocnieniami. Ograniczenia w transporcie są z jednej strony odpowiedzią na dużo mniejszą mobilność mieszkańców Poznania, a z drugiej - mają zapewnić pewność i ciągłość kursowania autobusów i tramwajów na wypadek zwiększenia absencji w kadrze prowadzącej pojazdy. MPK i ZTM monitorują liczbę pasażerów i na bieżąco wzmacniają poszczególne linie.

Pandemia w Poznaniu nie słabnie

Koronawirus w stolicy Wielkopolski zbiera swoje żniwo - w poniedziałek w samym Poznaniu odnotowano aż 516 zakażeń. W szpitalu im. J. Strusia przebywa 403 pacjentów, w tym aż 33 pod respiratorem.

Koronawirus - nowe ograniczenia

Od soboty, 20 marca, w Poznaniu - tak jak w całej Polsce - obowiązują obostrzenia, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zamknięte zostały m.in. galerie handlowe, teatry, muzea, kina, większość hoteli i basenów.

Mam COVID-19 - i co dalej? Webinar dla każdego

Jak opiekować się dzieckiem, które przeszło zakażenie koronawirusem? Jaki wpływ ma SARS-CoV-2 na przewód pokarmowy i jak ćwiczenia fizycznie mogą pomóc ozdrowieńcom? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzą specjaliści - uczestnicy webinaru poświęconego profilaktyce zdrowotnej po COVID-19.

Rok z koronawirusem w Poznaniu

909 zmarłych i 36 210 chorych mieszkańców i mieszkanek Poznania, 7090 pacjentów z całego regionu hospitalizowanych w szpitalu im. J. Strusia, tysiące osób na kwarantannie - to bilans roku pandemii w mieście. 9 marca 2020 r.  odnotowano pierwszy przypadek zakażenia w stolicy Wielkopolski.

Kropla dobra - Poznań dziękuje za osocze

Bilety do teatru, kina, ogrodu zoologicznego i na miejskie pływalnie - to prezenty, jakie czekają na ozdrowieńców, którzy oddadzą osocze w Poznaniu. W ten sposób miasto chce podziękować dawcom i wesprzeć służby medyczne w ratowaniu życia i zdrowia chorych na Covid-19.

Strona 1 2 13